Mami, hurá na borůvky...

Autor: Jitka Žigová - 
7. července 2008
05:00

Máte rádi borůvky? Tak vyrazte do lesa... Už rostou! I když dozrávají zpravidla v polovině července, letos jim počasí svědčí tak, že pro ně nastal čas o pár dní dříve. První fialové bobule se objevily na konci června. Zatím ale jen v nížinách. Na horách, kde je chladněji, byste si je mohli poprvé natrhat zhruba za necelý týdny.

Nejlepší jsou čerstvě natrhané

* Borůvky je nejlepší jíst čerstvě natrhané. Musí se však konzumovat rychle, protože jinak ztrácejí svoji pevnost a plesnivějí.

* Dají se zpracovat i na šťávu, džem nebo se mohou použít jako náplň do koláčů či vařených tvarohových knedlíků. Také je možné uchovávat je zavařené v kompotech, usušené i zmražené.


Dobré i zdravé

* Borůvky mají výbornou chuť ovoce, ale díky vysokému obsahu karotenu, vitaminu C, železa a dalších látek mají i léčivé účinky.

* "Borůvky pomáhají hlavně při průjmových onemocněních, a také zlepšují ostrost vidění," doporučuje konzumaci borůvek botanička Věra Samková.

* Svůj účinek mají borůvky i na snížení hladiny cholesterolu, tuku a cukru v krvi.

* Preventivně se požívají proti infekcím a na posílení imunitního systému.

* Výzkumy posledních let tvrdí, že borůvky obsahují i látky s protirakovinným účinkem.


Uklidňují lesní zvěř

Příznivě působí i na nervy, což ví dobře i lesní zvěř, která borůvky vyhledává například při stresu v době říje. To je ale také jeden z důvodů, proč správci Krkonošského národního parku vydávají v době od 20.července až do 15. října nařízení o omezení vstupu do některých oblastí našich nejvyšších hor.

Podle něj nesmí turisté opouštět určené značené cesty a trhat lesní plody v místech, kam jindy běžně chodí. Sběrači borůvek totiž často trhají plody bezohledným způsobem tak, že keříky borůvčí ničí a dělají i hluk, který ruší zvěř.

"Za porušení nařízení hrozí pokuta nebo správní řízení se sankcí ve výši až několika desítek tisíc korun," upozornila Alena Machačová ze Správy Krkonošského národního parku.


Víte, že...

Borůvka (Vaccinium myrtillus, brusnice borůvka, lidově - borůvčí, hafera, myrtovka, černé jahody) roste jako keříkovitá rostlina do výšky 20 až 50 centimetrů. Je rozšířená po celé Evropě, v severní Asii i v Americe. Borůvčí často vytváří rozsáhlé porosty, zejména na okrajích lesů.

Sbírají se z ní hlavně plody, kterými jsou modročerné až fialové bobule. Jejich zrání je dáno nadmořskou výškou. Zpravidla se sbírají od července do srpna. Ve vhodných podmínkách bývá jejich úroda až 500 kilo plodů z jednoho hektaru lesa.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud