Jména našich dětí jsou ´in´

16. dubna 2008
11:04

Jaká jména jsou u nás v současnosti nejvíce frekventovaná? Rodiče dávají přednost klasice - Terezka a Honzík

Terezka pro holčičku a Honzík pro kluka. Taková jména dávají poslední léta rodiče svým potomkům nejčastěji. Vyplývá to z průzkumu Českého statistického ústavu, který zachycuje četnost pojmenovávání miminek od roku 1999. V těsném závěsu za Terezkou je Karolínka a Natálka, Honzíkovi se 'lepí na paty' Kubík a Tomášek. Průzkum odhalil i nejčastější jména rodičů. Jsou to Jana a Petr! Terezka Půlroční Terezka Lotterová z Karviné vděčí za své jméno mystice. Původně se měla jmenovat Markétka, ale její mamince Veronice (33) se v těhotenství, dříve než znala pohlaví miminka, zdál sen. "Byl o malé tmavovlásce s culíky, která mi říkala mami a já ji oslovovala Terezko," vzpomíná paní Veronika. Karolínka Dvouletá Karolínka Pátková z Pardubic se tak trochu netradičně jmenuje podle přání někoho jiného, než jsou rodiče. "Kdo to chtěl? Jméno Karolínka jsme zvolili na přání naší starší dcery. Ta si ho sama vybrala," zdůvodnila Blesku Radka Pátková (36) z Pardubic. Že se sestra Karolínky trefila hned na druhé místo žebříčku nejoblíbenějších jmen, prý ale rozhodně rodiče netušili. Jan Malý Honzík Žemla (8,5 měsíce) z Otrokovic má jména hned dvě. Jmenuje se Jan Tomáš Žemla. "Chtěla jsem Tomáše, protože se tak jmenuje otec i bratr. Ale neprošlo mi to. Pokračování tohoto jména v rodině si nárokuje bratr. Proto jsme dali Tomáš jako druhé křestní jméno. Na Janovi jsme se s mužem shodli. Líbí se nám, je jednoduché a až se Honzík bude učit psát, bude to mít snadnější," říká maminka Lenka. Jakub Jakoubek Chmura z Prahy se narodil 5. listopadu 2006 a jméno měl vybrané hned. "Jakuba jsem si přála odjakživa, asi proto, že jsem četla v sedmi letech knížku, ve které byl hlavním hrdinou právě Jakoubek," říká maminka Jana (40). "Tohle jméno se mi líbilo i v dobách, kdy se jméno Jakub moc nedávalo. Určitě jsem se neřídila žádnou módou," říká Jana. Tomáš Tomášek Smolec z Ostravy-Vítkovic se jmenuje po tatínkovi. "Byl to můj nápad," směje se šťastná maminka Olga (26). Tatínek Tomáš byl prý nejdříve proti. Chtěl totiž raději Bruna. Proč takové jméno? Fascinoval ho kdysi film s Belmondem, kde hrál Bruna Ferrari. Nakonec je prý ale pyšný na to, že se chlapeček jmenuje po něm. "Jen aby mi jednou nečetl poštu," vtipkuje. Natálka Sedmiměsíční Natálie Hasíková ze Zlína se narodila 7. 7. 2007. O tom, že přijde na svět, se manželé pochlubili rodičům na Štědrý den. "Byl to pro všechny největší dárek. Pak jsme se s manželem dočetli z knihy o původu jmen, že Natálie znamená v překladu z latinského spojení "dítě Vánoc". Tak bylo rozhodnuto," směje se šťastná maminka Barbora (26).


Holky * kluci 1. Tereza * Jan 2. Karolína * Jakub 3. Natálie * Tomáš 4. Anna * Adam 5. Eliška * Ondřej 6. Adéla * Lukáš 7. Kateřina * Matěj 8. Lucie * Filip 9. Kristýna * Vojtěch 10. Nikola * David 11. Barbora * Martin 12. Veronika * Daniel 13. Aneta * Petr 14. Nela * Michal 15. Michaela * Dominik 16. Marie * Marek 17. Klára * Jiří 18. Zuzana * Matyáš 19. Sára * František 20. Markéta * Josef
Co na výběr říká zákon? Napadlo vás někdy, že by jste dali svému miminku třeba jméno Čtvrtek, jak se říká nalezenci z Prahy? Máte smůlu. I na dětská jména totiž existuje zákon. Konkrétně je to vyhláška č. 301/2000 Sb., o matrikách, 18, a praví: "Zapsána mohou být dvě jména, která nesmí být stejná; dítěti, které není občanem a jehož rodiče nemají státní občanství České republiky, lze zapsat více jmen. Zápis jmen zkomolených, zdrobnělých nebo domáckých nelze připustit. Rovněž není přípustné, aby osobě mužského pohlaví bylo dáno jméno ženské a naopak, aby jako jméno bylo dáno dítěti jméno neosobní (tj. označení věcí, dnů apod.), anebo jméno, které má žijící sourozenec."
Snese se jméno s příjmením? Jméno a příjmení by neměly být: * obě příliš krátké (Jan Bek) * obě příliš dlouhé (Stanislava Jarešáková) * společně těžko vyslovitelné (Jindřich Chalupa) * rýmující se (Aleš Valeš) * stejné nebo podobné (Jan Ján)