Televizní noviny: Start číslo 2

 (Autor: abl)
12. října 2007
16:00

Pátého srpna 1999 čekal Televizní noviny nový start. Na obrazovkách se nově objevilo duo Borhyová-Koranteng a poprvé se vysílalo z Barrandova

Eva Jurinová a Zbyněk Merunka se tak jako obvykle 5. srpna 1999 krátce před půl osmou usadí do křesel. Spustí se znělka a oni začínají moderovat Televizní noviny. Má to jeden háček - vidí to jen lidé v Měšťanské besedě. V ten den totiž Vladimír Železný spustil z Barrandova "novou" Novu. Diváci sledují úplně neznámou Lucii Borhyovou a Reye Korantenga. Vysílání z Barrandova se připravovalo několik měsíců. Nikdo ale nevěděl, kdy se spustí. Což potvrzují i slova Reye Korantenga ze srpna onoho roku. "Ve středu večer jsem byl s kamarády a vypnul si telefon. Když se mě jeden z nich ptal, kdy začnu vysílat, odpověděl jsem mu: Kamaráde, to ty už tady nebudeš, až já začnu. A šel jsem spát. Když jsem si ráno zapnul telefon, volá mi okamžitě známý: Tak už to začalo, co? Vůbec jsem nevěděl, o čem mluví. Teprve v tu chvíli jsem si vybral vzkazy z předchozí večera. V jedenáct večer mi tam šéfredaktor zpravodajství Pavel Zuna namluvil, že se zítra vysílá. Byl jsem jediný, kdo se v klidu vyspal a neměl čas na obavy," vyprávěl Rey, který se z Počasí přesunul na post moderátora zpráv. Situace se pro něj opakovala: Opět se začínalo v provizorních podmínkách, opět zažil atmosféru počátečního nadšení. Když se vysílaly první "nové" Televizní noviny, za kamerami se pohybovali Karel Voříšek a Nicol Lenertová - druhá moderátorská dvojice. Drželi svým kolegům palce. A možná trochu žárlili... Od počátku ale bylo jasné, že jako první se na obrazovce objeví duo Borhyová - Koranteng. Od tohoto black and white páru si tehdy vedení hodně slibovalo, minimálně v popularitě ho ovšem převálcoval tandem Zuna - Čejková.


Vladimír Železný: Televizní noviny jen 10 minut! Mnozí diváci si to pamatují, mnozí zaměstnanci to zažili: Tehdejší ředitel Vladimír Železný miloval grafy sledovanosti a rád se jimi chlubil. A také se na jejich základě rozhodoval. Choval se pragmaticky, pořady bez úspěchu neváhal zrušit nebo omezit. To málem postihlo i Televizní noviny. Proč, když podle peoplemetrů se na ně dívají miliony diváků? Odpověď je prostá: Před zavedením elektronického měření se sledovanost zjišťovala na základě jakýchsi deníčků. Mnozí respondenti se ale styděli napsat, že zapínají bulvární zprávy... Naštěstí ale Vladimír Železný navrhované zkrácení na 10 minut neprosadil.

Další videa
Články odjinud