Čeká nás netopýří noc!

Kdo by si chtěl pohladit netopýra či ho nakrmit moučnými červy, má nyní jedinečnou šanci...
 (Autor: David Horáček)
24. srpna 2007
14:53

Bojíte se netopýrů? Dnes po setmění raději nevycházejte, mají totiž svoji noc! Koná se již 11. ročník Evropské noci netopýrů

V mýtech a pověrách byli v Česku i zahraničí symbolem ďábla. Jsou aktivní hlavně v noci a potravu loví ze vzduchu. Některé druhy za noc spolykají až 2500 komárů. Při odpočinku zásadně visí hlavou dolů. Tak to jsou netopýři! A možná málokdo ví, že i oni mají své výročí. To připadá právě na dnešek, kdy se u nás pořádá již jedenáctý ročník Evropské noci netopýrů. V letošním roce se tak v Česku k Evropské noci netopýrů připojí celkem osmnáct měst a obcí. Lidé budou mít možnost se s netopýry seznámit při různých akcích, které hlavně o víkendu pořádá Česká společnost pro ochranu netopýrů. Třeba jedna z akcí se dnes uskuteční od osmi hodin večer v Michalových horách v Plzeňském kraji. Po celou sobotu zase v bývalém lomu Na Chlumu v Srbsku čeká na návštěvníky prohlídka jeskyní, odchyt létajících tvorů do sítí či ukázky péče o handicapované netopýry. Pro odvážlivce je připravena i lahůdka v podobě krmení netopýrů moučnými červy.


Za den sní až půlku své váhy V Česku žijí dva tucty druhů netopýrů. Díky několikacentimetrovému tělu se řadí k nejmenším savcům v naší přírodě. Jeden z největších druhů žijící na našem území může mít rozpětí křídel až kolem půl metru. To už je pořádný "drak"! "Netopýři jsou velmi užiteční. Hmyzu dokážou spořádat za den polovinu své váhy. Přitom netopýr velký váží až 40 gramů," říká Daniel Horáček z Českého svazu ochránců přírody.
Netopýři napadají i skot Odborníci přiznávají, že třeba v Latinské Americe žijí netopýří přezdívaní "upíři", kteří napadají skot, ale i lidi. Například v Brazílii došlo k desítkám napadení dětí a některé na útok upírů sajících krev zemřely. Na našem kontinentu se nic podobného ale neděje! "V Evropě je známý jediný případ ohrožení od netopýrů, a to vzteklinou. V Anglii se vzteklinou od netopýra nakazil odborník, který se jejich životem zabývá," tvrdí ochránci přírody.
V Číně jsou symbolem štěstí V historii si netopýři vysloužili kvůli svému vzhledu označení ďáblův posel, ne-li samotný satan. Jejich uši slouží jako radarový přijímač spolehlivě a hmyz dokážou ulovit v letu díky ultrazvuku. Jinak je tomu ale třeba v Číně. Tady je netopýr naopak symbolem štěstí. Pověry, že se zamotá do vlasů dívek, jsou nesmysl. "Prověřovali jsme to, ale nikdo nic takového neviděl a nezažil," tvrdí Daniel Horáček