Německá auta mizí po stovkách

Zloději odrazují zahraniční zákazníky zimních sportovních center. Zvýšení policejní ochrany ani snahy soukromníků nejsou příliš účinné.
Pouze mírného zlepšení v boji proti zlodějům aut dosáhli policisté v jizerských zimních střediscích na Jablonecku.
Uplynulá zima v sezóně 2000-2001 připravila lyžaře o 172 aut za 61 miliónů korun. I když policisté zpřísnili dohled, najala si nejrušnější obec Bedřichov navíc soukromou ochranku.
Zloději se tradičně zaměřují na dražší auta německých turistů, především na oblíbené značky Mercedes, Audi a Volkswagen. Naděje na dopadení pachatelů je stále velice malá, z uvedených 172 krádeží objasnili kriminalisté jen deset případů.
"Hrozná pověst Jablonecka nám už odrazuje klienty. Poslední mercedes našeho hosta zmizel v noci z oploceného a uzamčeného parkoviště. Někdo přeštípl masivní zámek od brány," řekla majitelka jizerskohorského penziónu. Připomněla, že vloni na jaře u jejich sousedů projel zloděj terénního vozu vysokou sněhovou bariéru, kterou majitel považoval za nepřekonatelnou ochranu.
"Nechci to zakřiknout, ale zatím je nárůst kriminality nižší než loni. Zloděje možná přibrzdila sněhová kalamita," odtušila jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová. Potvrdila zvýšenou ostrahu policistů včetně utajovaných novinek.