Termiti útočí na Francii

Ovládli už polovinu země, ale lidé o tom nechtějí hovořit. Přitom termiti dokáží zlikvidovat například nosné trámy a dům se může zřítit.
Termiti ovládají polovinu Francie, ale v místech, kde jsou, o nich lidé nechtějí mluvit. Termiti už napadli každý čtvrtý dům.
Jejich hlavní sídlem je Bordeaux a na jídelním lístku mají například knihy, trámy a gramofonové desky. Neustoupí téměř před ničím a ve Francii se cítí obzvláště příjemně.
V roce 1999 bylo již postiženo 56 krajů z 95; v roce 1953 to bylo pouze 13. Situaci komplikuje nechuť Francouzů o tomto problému mluvit, ale právě to nepříjemnému hmyzu velmi usnadňuje život. První reakcí lidí totiž bývá hnus – jako když se objeví krysy. Vláda tedy rozhodla, že zkrátka na útok termitů uzákoní ohlašovací povinnost .
Příčinou rozšíření je paradoxně zvýšení životní úrovně, například byty s ústředním topením jsou pro termity pravým rájem. Také elektrické nebo plynové rozvody, dokonce i okapové roury termiti velmi ocení a ihned zahájí vítězné tažení, jak uvedl odborník na termity Jan-Luc Clément. "To jim perfektně ukazuje cestu, kudy dovnitř," říká.
Na konci roku 2000 jsme jenom v Paříži evidovali více než 1500 napadených staveb z 10 000, které jsme prozkoumali. Varujícím příkladem je škola Louise Le Granda, která v polovině 90. let musela být uzavřena a kompletně renovována právě kvůli nebezpečí zřícení po náletu termitů.