Chlapci a děvčata, pěstujte bonsaje

23. září 2006
16:00

Netřeba mít šikmé oči, aby jste se mohli pustit do pěstování bonsají. Zkuste si pořídit svůj miniaturní stromeček. Poradíme, jak na něj!

Východním filozofiím projevují mnozí z nás určitou nedůvěru a řekněme na rovinu, že se jim nezřídka i posmívají. Proč by vlastně měli milovníci Švejka, guláše, piva, slivovice a fotbalu pěstovat bonsaje? Není to úchylné? "Doma na zahradě plné bonsají se odreaguju, jinak bych své podnikatelské trable nepřežil," říká předseda Bonsai klubu Václav Wiesner. Hledali byste japonskou zahradu na skále nad Vltavou? Možná nehledali, ale pan Wiesner ji tam prostě má. Tomu se říká prolínání kultur. Z vyjádření pana předsedy lze vyvodit, že pěstovat bonsaje je poměrně uklidňující. Mimoto se jedná o zálibu velmi elegantní a minimálně dva tisíce let starou. Japonci ji odkoukali od Číňanů a dovedli k dokonalosti. Slovo bonsai značí strom v misce. Krajinky v misce bývaly aranžovány pro pobavení asijských panovníků, později začali východní umělci vystavovat miniaturní rostlinky samostatně a bylo vymalováno - zrodila se bonsaj. Pěstování bonsají má tedy kořeny nejen hluboké, ale i noblesní. Nejdéle pěstovaná bonsaj na evropském kontinentu se nalézá v Botanické zahradě v Liberci. Stáří zmíněného jalovce čínského odhadujeme na více než dvě stě let, hodnotu má nevyčíslitelnou. Precizně pěstovaná bonsaj nás přežije, zdědí ji vnuci. Taková starobylá rostlina není zadarmo, řádově se jedná o desetitisíce. V trochu širším měřítku k nám bonsaje pronikly až v osmdesátých letech dvacátého století. Bonsai klub vznikl roku 1980, ale neměl to jednoduché: nebyla možnost cestovat, nebyla literatura. Začínáme s bonsajemi Netřeba mít šikmé oči, abyste se do toho pustili. Ostatně jedna z nejoblíbenějších rostlin předsedy Bonsai klubu je obyčejná sedmikráska, takže žádný asijský fanatik to není. Svou první bonsaj si můžete koupit ve specializované prodejně, dnes už se prodávají kvalitní ve věku od pěti let, zaplatíte za ni pár stovek. "O jakoukoli pokojovou rostlinu se musíte starat, zalévat ji, žít s ní," říká Václav Wiesner. "S bonsají je to stejné. Je jako pes, nedá se odložit do skříně. Já sám jich mám asi sto, to už je závazek." Na druhou stranu: koupit si miniaturní stromeček umí každý. Daleko záslužnější a dojemnější je vytvořit si vlastní, takzvanou autorskou bonsaj, ze semínka nebo z řízku. Anebo si mladičký stromeček vykopete na zahradě či v lese. Ovšem pozor, jedná se o běh na dlouhou trať - minimálně pět let uplyne, než se budete moci s klidným svědomím kamarádům v hospodě pochlubit, že máte doma díky pečlivému prostřihávání zakrslé rostliny kousíček Orientu. "Ale do japonské zahrady je třeba bonsaje koupit, tam už je to příliš složité," podotýká pan Wiesner. Na zcela originální možnost, jak přijít k bonsajím bez finanční hotovosti, upozornil milovník přírody z Tachovska. Bonsaje mu tvaruje vlak - mezi pražci a kameny raší malé stromečky a vlak jim osekává koruny. Jaký s nimi má hučící kolos výtvarný záměr, těžko říci, nicméně zmíněný pán těmito železničními bonsajemi vyzdobil svůj příbytek.


Rady pro začátečníky Venkovní bonsaje: pěstujte borovice, smrk, dub, olše, bříza, lípa, buk, javor... Pokojové bonsaje: pěstujte fíkus, muškát, bambus, fuchsie, myrta, rozmarýn, citrusy... Zalévání: denně zalévat, zemina by měla být stále vlhká, ale nepřelévat Hnojení: pravidelně hnojíme speciálními hnojivy pro bonsaje Přesazování: jednou za rok mezi březnem a květnem Umístění: nejraději na východ, nikdy ne na sever Tvarování: minimálně dvakrát do roka zastřihujeme do požadovaného tvaru

Další videa
Články odjinud