Chcete mít příbuzné v Africe? Adoptujte dítě v Guineji!

Chcete pomoci dětem, které už nikoho nemají a potřebují vzdělání, šaty a jídlo? Pak po vzoru Blesku adoptujte přes charitativní organizaci na dálku dítě z Afriky.
Sirotek! Chlapec Facinet (9) z africké Guineje nikdy nepoznal vlastního tátu. Od narození se o něj starala jen matka se starší sestrou. Před dvěma lety, během porodu, zemřela i sestra a veškerá starost o živobytí zůstala na nezaměstnané mámě. Aby uživila své jediné dítě, odešla za prací dvě stě kilometrů od domova. Ze začátku posílala peníze, teď se již téměř rok neozvala! Facinet bydlí u těžce nemocné tety. Jako spousta guinejských obyvatel je HIV pozitivní. Jaký osud teď malého chlapce čeká? Možná se mu podaří krutý rodinný úděl překročit. Díky pomoci české rodiny, která mu přispěla na školu, začal letos chodit do první třídy. Bude mít štěstí? "To nikdy nemůžete vědět, ale dostane vzdělání, které by si jinak nemohl dovolit. Je skvělé, že se našel někdo, kdo dokáže pomoci dítěti, které nezná," říká Eva Sokolová ze sdružení pro-Contact, které pomoc africkým dětem na dálku zajišťuje. "Projekt adopce afrických dětí na dálku", jak se charitativní pomoc sirotkům a chudým dětem jmenuje, není pouze o škole. "Pro děti zajišťujeme i pravidelné lékařské prohlídky a očkování," upřesňuje Sokolová. "Na zajištění dostupnosti vzdělání ale naše práce stojí," dodává. V současné době se připravuje projekt na stavbu vlastní školy, určené pro děti, které jsou podporovány ze zahraničí. "Rodičem" dítěte z Afriky a tak vlastně příbuzným Afričánka se může stát každý. Roční příspěvek je 4600 korun. Doklad o tom, jak se adoptivnímu dítěti daří, jsou dopisy, které si s ním můžete několikrát ročně vyměňovat, potvrzení o školní docházce a také vysvědčení. A pokud budete chtít, můžete se za svou dcerkou nebo synem rozjet podívat přímo do Afriky. I takový kontakt je možno zajistit.
Adoptivními rodiči se už stali: Jan Kraus "Kritéria při adopci jsem měl dvě: vzhledem k počtu vlastních synů jsem věděl, že chci holčičku. U té jsem pak bral zřetel na sociální situaci. Čím těžší, tím blíže k adopci," vzpomíná na rozhodování, jak adoptovat, Kraus. Yvetta Blanarovičová "Sama jsem ze tří sourozenců, a proto jsem se rozhodla adoptovat na dálku tři děti. Vždycky mě to táhlo do Afriky, a když jsem se o možnosti "pořídit" si tam děti dozvěděla, udělala jsem to. Už se těším, až se za svými dětmi rozjedu podívat," říká Blanarovičová. Ladislav Smoljak s manželkou Nejprve adoptovali dva bratry. "Z dopisů jsme se dozvěděli, že se o ně stará jen matka s tetou a že mají ještě jednoho bratra. Aby byla rodinka pohromadě, adoptovali jsme ještě třetího kluka," říkají Smoljakovi. Petr Kostka Herec Petr Kostka dokonce svoji adoptivní holčičku v Ugandě navštívil.
Facinet Chlapec, 9 let, nikdynepoznal otce, sestra muzemřela a matka zmizela Marie Marie Beavogui, 15 let, žije bez rodičů, stará se o tři sourozence Abdoulaye Abdoulaye Toure, 6 let, má pět sourozenců, žijí pouze s matkou Kadiatou Kadiatou Camara, 9 let, maminka jí zemřela, žije s tatínkem a čtyřmi sourozenci
Kontakty, kde získáte informace o adopci pro-Contact občanské sdružení Na Květnici 31, Praha 4, telefon: 775 976 190, e-mail: eva.sokolova@inMail.cz Arcidiecézní charita Praha Londýnská 44, Praha 2, telefon: 224 250 985, 222 510 488, e-mail: adopce@charita-adopce.cz Humanistické centrum Narovinu Vltavská 24, Praha 5, tel./fax: 257 310 329, www.adopceafrika.cz
I Blesk má dceru - "Kristýnku" Život Christine Nakalemy z Ugandy je poznamenán tragickou epidemií AIDS. Nejdříve zemřela její matka a po několika letech i otec. Christine se od té doby musí starat o dvě mladší sestry Teopiste (8) a Florence (4). Díky Blesku ale může chodit do školy. "Mám ji jen kousek od domu. Baví mě chemie, fyzika a biologie. Chtěla bych být zdravotní sestrou," píše Christine. Její dopisy zdobí pokaždé celá řada obrázků. Kreslí to, co vidí kolem sebe. Kráva má sice 12 nohou, ale dům, míč a strom jsou nakresleny pěkně. A co dělá, když má čas a nemusí se starat o sourozence a nosit vodu? Ráda bubnuje a občas napíše i něco ve svém jazyce. Tak třeba "olyotya no" znamená dobrý den. V prosinci a lednu má Christine "letní" prázdniny. Škola jí začne v únoru.