Neděle 4. června 2023
Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Polojasno 21°C

Bush slaví! Je znovu prezidentem USA

Autor: pol - 
4. listopadu 2004
05:01

Republikán George Bush porazil v prezidentských volbách demokrata Johna Kerryho. V křesla prezidenta USA setrvá další čtyři roky. Jak volily americké celebrity?

Další čtyři roky v Bílém domě. Republikán George Bush ve včerejších volbách porazil demokrata Johna Kerryho a znovu se stal prezidentem USA. Ale bylo to drama. Bush při sčítání hlasů dlouho vedl. Kerry ho ale dotáhl. Jediné, co ale mohlo Bushe vyhnat z Bílého domu, bylo přepočítání hlasů ve státě Ohio. Trvalo to hodiny. Kerry stále doufal. Nakonec ale musel zvedout sluchátko telefonu a zavolat Bushovi: "Vyhrál jsi, Georgi!" Uznal tak porážku. Celý svět s napětím sledoval boj o post nejmocnějšího muže světa. "Bush nebo Kerry. Bude to těsné jako zápas Kladna se Slavií," řekl český hokejista Jaromír Jágr, když volby přirovnal k zápasu, který skončil 3:2 pro Kladno. V USA ale nervozita houstla. Bushův náskok se tenčil. Už šlo jen o jediné. Kdo vyhraje v Ohiu, stane se prezidentem. A nastaly hodiny čekání. VOhiu totiž nestihli odvolit ve stanovených hodinách, a tak se prodlužovalo. Pak přišlo na řadu ještě přepočítávání hlasů. Demokraté si dlouho nechtěli přiznat porážku. Zato Bush sebevědomě ohlásil: "Byl jsem znovu zvolen, děkuji". Nakonec ale Kerry zjistil, že už mu nepomůže nic, a porážku uznal... Definitivní výsledky však budou známy až za několik dní. Podle expertů se ale na Bushově vítězství může jen velmi těžko něco změnit. Podle posledních výsledků pro Bushe hlasovalo 59 a pro Kerryho 55 miliónů lidí. Volební účast byla největší od 60. let. Bushovo znovuzvolení uvítali prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a bývalý prezident Václav Havel.


Kdo je George Bush? Narodil se 6. 7. 1946. Studoval na Yaleově univerzitě a na Harvardu, dosáhl titulu MBA. Za války ve Vietnamu sloužil v Národní gardě, do přímých bojů se nezapojil. V roce 1978 neuspěl ve volbách do Sněmovny reprezentantů a dal se na byznys. Politika ho ale pořád lákala, zvlášť poté, co se jeho otec stal prezidentem. V roce 1994 Bushe zvolili guvernérem Texasu. O šest let později poprvé vyhrál souboj o prezidentské křeslo. Bush ale nemá jen pověst úspěšného politika a podnikatele. Ví se o něm, že byl alkoholik, dokonce se tvrdí, že šňupal kokain. Jeho kritici mu také vyčítají údajnou intelektuální omezenost.
Jak volili? Navrátilová jako Sharon Stone, Matuška držel basu s Britney Spears Co také znamená Bushovo vítězství? Volby prezidenta USA rozdělily nejen "obyčejné voliče", ale také šoubyznys. Smyslná herečka Sharon Stone, herecké eso Robert de Niro, idol Leonardo DiCaprio - ti všichni by dali ruku do ohně za demokrata Johna Kerryho, který se zřejmě marně snažil vyhnat z Bílého domu republikána George Bushe. Zástup slavných za Bushem je sice kratší, ale na lidi možná zabral víc. I s rizikem sexuálního půstu ho podporoval Arnold Schwarzenegger (jeho manželka je demokratka z roku Kennedyů) a blonďatá hvězda popmusic Britney Spears. ZÁBAVA Přebrepty neboli "bushismy". Dopouští se jich tak často, že ho mnozí lidé díky nim považují za nejhloupějšího prezidenta historie. Úsměvy publika naposledy sklidil za označení Kerryho Kennedym... Blesk: Smích léčí! PENÍZE Zatímco u nás daně stoupají, Američané se jejich zvyšování bát nemusí. "Patřím ke škole, která říká, že když lidem zůstanou peníze v peněžence, zvyšuje se poptávka a investice," tvrdí Bush. Blesk: Premiére Grossi a vládo, učte se! VÁLKA Kerry chtěl stáhnout Američany z Iráku a nahradit je vojsky NATO. Na Blízký východ by rád poslal jednotky EU. Zároveň odmítal, aby USA nadále plnily roli "mezinárodního četníka". Blesk: Maminky českých vojáků by strachem zešedivěly, zatímco Usáma Bin Ládin a další šílenci by měli rázem "na hraní" celou planetu. VESMÍR První člověk by se mohl podívat na Mars. Přestože Bush dosud nezveřejnil rozpočet cesty, má v plánu projekt prosadit. Blesk: A mohl by se jako kosmonaut přihlásit i Remek? USA A ČR Bushova slabina. I nadále totiž budeme muset na americkou ambasádu. Zrušení víz je v nedohlednu. Možná i proto, že neví, kde Česko leží. Vždyť brazilského prezidenta se ptal, zda u nich žijí černoši... Blesk: Najdi si mapu a překroč strach, v Česku nejsou teroristé OSOBNOST Bush míval velké problémy s alkoholem, ale vyhrabal se z toho. Má pevnou vůli. Blesk: Silný, rozhodný vůdce jediné velmoci je v těchto časech pro svět lepší. Kerrymu až příliš záleží na mezinárodním veřejném mínění.

Video se připravuje ...
Další videa