Pátek 8. prosince 2023
Svátek slaví Květoslava, zítra Vratislav
Oblačno, sněžení 0°C

Naše tělo má 20 zbytečných částí

Autor: INT - 
17. května 2004
05:01

Američtí vědci zmapovali lidské tělo a vyloučili několik částí, které měly smysl v dávnověku, ale dnes jsou z hlediska současného života pro člověka zcela neužitečné.

Obešel by se člověk bez malíčku, bez zubů moudrosti? Otec evoluce Charles Darwin (+1872) objevil, že naše těla disponují nadbytečnými "součástkami", které měly smysl v šerém dávnověku, ale už je dávno nepotřebujeme. Američtí vědci nyní vyhotovili kompletní seznam částí těla, které nejsou pro člověka nutné. Mimo jiné sem patří i malíček na noze. Je prý něco jako speciální široké pneumatiky. Na autě hezky vypadají, nezbytné nejsou.


Semenovody u žen Blízko vaječníků se nachází soustava nadbytečných kanálků, které naprosto nikam nevedou.
Třetí oční víčko Společní předkové ptáků a savců měli kůži k ochraně očí. Z ní zbyla dosud malá vráska v očním koutku.
Elementární sval Je na chodidle a pomáhal primátům zachytávat se ve stromech. U devíti procent lidí se ani nevyvinul.
Jamka na nosní přepážce Původně byly speciální chemické senzory, které se v ní nacházejí, důležité, poznávaly nepřítele od přítele. Dnes jsou senzory zcela bez funkce a nadbytečné.
Nosní dutiny Dříve sloužily jako dokonalé čichové senzory, dnes jsou jen jeskyněmi plnými hlenů. Vdechovaný vzduch je zde zvlhčován a ohříván. Obešli bychom se však i bez tohoto systému.
Malíček na noze Opice potřebovaly všechny prsty pro dobré šplhání. Lidé se bez něj při chůzi bez problémů obejdou.
Zuby moudrosti Naši předkové jedli mnoho rostlinné potravy. Speciální zadní zuby se staraly o její dokonalé rozmělnění. Jen u deseti procent však jsou dnes zuby moudrosti zdravé.
Chlupy po těle Obočí brání stékání potu z čela do očí, filtruje dopadají sluneční paprsky. Ostatní ochlupení lidského těla již dávno ztratilo smysl, maximálně se hodí pro efekty módy (vlasy, vousy).
Výrůstek na krku Máme ho na krku ještě z dob, kdy planetu ovládali plazi. V současnosti způsobuje jednomu procentu lidí problémy se žilami a nervy.
Pyramidový sval Trojhranný, spojuje břicho a páteř, nachází se na kosti stydké. U dvaceti procent lidí dnes chybí, není ho k ničemu potřeba.
Kostrč Není ničím jiným než zakrnělým ocasem. Patří mezi naprosto přebytečné pozůstatky evoluce.
13. žebro Šimpanzi a gorily mají žebro navíc. Mezi lidmi se vyskytuje 13. žebro jen asi u osmi procent.
Mužské prsní bradavky Naprosto nadbytečné! Mléčné žlázy se vyvíjejí v plodu ještě dříve, než testosteron určí, jakého bude pohlaví. Muži mají prsní tkáň, která je připravena k produkci mléka. Bez potřebných pohlavních orgánů zbytečně.
Sval kosti klíční Někteří lidé mají dva, jiní jeden a mnozí vůbec žádný z těchto svalů. Tento sval vede od kosti klíční k prvnímu žebru. Měl smysl pouze tehdy, když jsme v dávných dobách chodili po čtyřech.
Slepé střevo Malá svalová rourka na tlustém střevu v dávnověku sloužila jako místo pro dotrávení celulózy. Dnes svými záněty přináší člověku jen problémy.
Vnější svaly na uších Třemi svaly bylo možné původně ušima nezávisle na hlavě pohybovat tak, jako to dodnes dělají psi. Svaly ztratily smysl, přesto se stále vyskytují lidé, kteří tuto schopnost mají.
Darwinův bod Malé záhyby kůže nad ušními boltci. Dnes se vyskytují jen u malého množství lidí. Původně sloužily lidem k lepšímu slyšení.
Dlaňový sval Dlouhý a tenký, vede od lokte až po pěst, chybí úplně jedenácti procentům lidí. Byl důležitý pro lezení po stromech.
Svaly "husí kůže" Měkká svalová tkáň umožňuje zvířatům k odstrašení a zachycení tepla nastavit sklon srsti. U lidí, kteří o srst již dávno přišli, tak zůstala jen "husí kůže".
Mužská děloha Visí dolů z prostaty, jde o pozůstatek nevyvinutých ženských pohlavních orgánů.

Články odjinud