Životní minimum? Strava bídná!

6. dubna 2004
05:01

Jak v Česku žijí lidé odkázaní na životní minimum? Bídně! Blesk se pokusil sestavit jídelní lístek na týden pro člověka, který má na nákup potravin měsíčně 2320 korun.

Jak v České republice žijí lidé odkázaní na sociální podporu, na životní minimum? Jedním slovem: bídně! Pokusili jsme se sestavit jídelní lístek na týden pro člověka, který má na nákup potravin měsíčně 2320 korun. Právě to je část podpory určená na jídlo. Snažili jsme se o jídelníček vyvážený, kde nechybí luštěniny ani maso a mléčné výrobky. Výsledek? Abychom na týden vystačili zhruba s pětistovkou, museli jsme některá jídla vynechat. I když bereme v úvahu, že například oleje, mouky nebo cukru se za týden nespotřebuje celé balení a nepočítáme tedy plnou cenou, částka 2320 korun na měsíc nestačila. Chyběly desítky korun. Jídelníček bylo nutné proškrtat. Třeba místo rybího filé s hráškem musí stačit jen brambory posypané balkánským sýrem, který zbyl z předchozího dne. "Minerálka a džus, to neexistuje, natočím si vodu z vodovodu," řekl jeden z žadatelů o práci, který musí z podpory žít. Člověk, který žije z minima, je vlastně nucen žít nezdravě, protože koupit si dostatečné množství zeleniny nepřichází v úvahu, o ovoci si může nechat zdát, nebo si ho koupit místo večeře. Kompoty by si teoreticky mohl zavařit sám, za předpokladu, že ovoce má doma na zahrádce. I tak ale půjde o neplánovanou spotřebu cukru. Navíc o stromy se musí starat a postřiky ani hnojivo nejsou zadarmo. Dojde ke zvýšení životního minima? Hned tak to nebude. Irena Dlesková z ministerstva práce a sociálních věcí uvedla: "Předpokládáme, že na základě valorizační podmínky by se životní minimum zvýšilo od ledna 2005." Ceny i základních potravin zatím dál rostou.


Jídelníček na týden Pondělí Snídaně: čaj, chléb s máslem a džemem Oběd: bramborové škubánky s mákem Svačina: jogurt, rohlík Večeře: osmažené škubánky, čaj Úterý Snídaně: rohlík s máslem, mléko Oběd: houbový guláš, knedlíky Svačina: koláč, káva Večeře: chléb s máslem a hermelínem Středa Snídaně: koláč, mléko Oběd: dušená kapusta s vepřovým masem, brambory Svačina: chléb s máslem a džemem, káva Večeře: segedínský guláš, chléb, čaj Čtvrtek Snídaně: čaj, rohlík s máslem a džemem Oběd: hrášek s těstovinami, salámem a rajčatový salát Svačina: chléb s máslem a tvarohem Večeře: těstoviny s balkánským sýrem Pátek Snídaně: koláč, čaj Oběd: bramborák, mléko Svačina: 2 rohlíky, káva Večeře: rajčatová polévka, smažené brambory Sobota Snídaně: chléb s máslem, čaj Oběd: rybí filé s hráškem a brambory Svačina: 2 koláče, káva Večeře: orestované brambory, čaj Neděle Snídaně: rohlík, máslo, džem, čaj Oběd: sekaná z vepřového masa, brambory Svačina: chléb, sýr, mléko Večeře: květákové placičky Kurzívou napsané je nad rámec rozpočtu Další tipy na levná jídla: Párek s hořčicí, chléb Plátek sekané, hořčice, chléb Topinky s česnekem Smažené brambory Vejce natvrdo Jídelníček plný takových jídel ovšem není zdravý

Další videa
Články odjinud