Zelenina zalévaná mořskou vodou je zdravější

Ilustrační foto - rajče  (Autor: Famous.cz)
Autor: Famous - 
29. dubna 2008
17:06

Zahradníci, pokud chcete, aby vaše zelenina měla co nejvíce účinných antioxidantů, zalévejte ji vodou z moře.

Těžko si představit zahradníka, který zalévá své zelené miláčky mořskou vodou.

Odborníci z italské Pisy však věří, že to v budoucnosti nebude žádná výjimka. Během svých výzkumů totiž zjistili, že zelenina zalévaná ředěnou mořskou vodou je mnohem zdravější než ta, na kterou jen prší či zahradník je zalévána vodou sladkou.


Při pokusech s rajčaty, která byla zalévána mořskou vodou se zjistilo, že rajská jablíčka měla mnohem vyšší obsah vitaminu C, E a kyselin chlorogenové a dihydrolipoové.

Experti z Univerzity v Pise tvrdí, že ředěný roztok mořské vody sice nestimuluje rostlinu k většímu vzrůstu, ale zvyšuje obsah užitečných látek v plodech. Všechny výše zmíněné sloučeniny jsou velmi účinnými antioxidanty, které pomáhají tělo chránit před nemocemi srdce a cév, rakovinou, stárnutím a jinými zdravotními komplikacemi.

Profesor Riccardo Izzo se svými kolegy pěstoval tzv. cherry rajčata v čisté vodě a dvanáctiprocentním roztoku mořské vody. Plody z rostlin zalévaných ředěnou mořskou vodou byly zdravější, ale princip by mohl pomoci vyřešit problém nedostatku sladké vody pro zavlažování polí.

Studie byla publikována v květnovém vydání odborného magazínu Journal of Agricultural and Food Chemistry.

Další videa
Články odjinud