Prokop Diviš vynalezl bleskosvod: Kněz, který zkrotil Boží trest

Takhle jeden z největších vynálezců své doby Prokop Diviš vypadal.  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: max - 
26. března 2013
14:13

Před 315 lety se v Herlíkovicích ve Východních Čechách narodil Prokop Diviš, kněz premonstrátského řádu se celý život sanžil sloučit světské a církevní názory. Do historie vstoupil jako vynálezce bleskosvodu.

Od nepaměti si lidstvo ztotožňovalo sílu blesku s hněvem božstev. Katolická církev pak označovala blesk za projev božího trestu. Přijmout názor, že blesk je pouhá přírodní síla, kterou je možné ovládnout, bylo proti mysli většiny církevních hodnostářů.

Prokop Diviš ale znal pravdu a celý život se ji snažil dokázat. Protože byl knězem premonstrátského řádu, možnosti jeho výzkumu byly omezené a všechny svoje poznatky musel nejdříve předkládat svým nadřízeným- Tam často narážel na tuhý odpor.

Divišův meteorologický stroj nebyl bleskosvod, jak ho známe dnes. Byl to vysoký stožár na jehož vrcholu byl umístěn vodorovný kříž. Ramena kříže byla na konci kolmo doplněna kratšími vodorovnými tyčemi, na kterých bylo umístěno 12 kovových krabic, v nichž bylo do silné vrstvy železných pilin vloženo celkem asi 400 k obloze čnících ostrých kovových hrotů. Celá konstrukce byla vodivě spojena se zemí třemi řetězy. Toto monstrum mělo trvale vyrovnávat napětí mezi nebem a zemí, aby k výboji vůbec nedošlo.

Výročí narození Prokopa Diviše si dnes připomněl i Google.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud