Kovbojové honí v polích jalovice

5. září 2003
05:01

V Doudlebách nad Orlicí mají opravdové kovboje. Skupinka dobrovolníků pomáhá vyhnat z kukuřičného pole stádo jalovic chovatele Vladimíra Hostinského.

Těžké kovbojské dny prožívá od soboty desítka chlapů a odvážných žen v Doudlebách nad Orlicí. Vždy po práci se scházejí u jízdárny na zámku, kde jejich každodenní příběh, jako vystřižený z Divokého západu, začíná. Převlékají se do kovbojského, nasazují si klobouky, berou lasa, koně a vyrážejí do vysokých kukuřičných polí. Ženou z něj stádo jalovic, které uteklo po protržení ohradníku z pastviny chovatele Vladimíra Hostinského. Středeční hon na dobytek honáky na koních obzvlášť vyčerpal. Bylo mnoho neúspěšných výjezdů. Jalovice po spatření jezdců totiž před nimi dokázaly rychle prokličkovat mezi dvouapůlmetrovými kukuřičnými klasy a zmizet do jiného úkrytu. Navíc - čím déle jsou zvířata na svobodě, tím jsou divočejší. Opatrnost byla nutná při odchytu páté z dvanácti zaběhnutých jalovic. I když se ji honákům po dlouhých hodinách podařilo chytit do las, boje o svobodu se za žádnou cenu nechtěla vzdát. Pro kovboje začalo rodeo. "Ta bestie je hrozně útočná, jde po koňovi i po mně," ozývá se z kukuřičného pole z úst jednoho z kovbojů. Nakonec společně s ostatními kolegy zvíře táhne za provazy z pole ven na silnici. I tam však odmítá dezorientovaná jalovice poslušnost a snaží si vymanit uvězněnou hlavu z provazů. Až po velkém vyčerpání z několika neúspěšných pokusů jí nezbývá než se vzdát a nechat se zavřít do připraveného vozu. Honáci však nemají ještě vyhráno. I když jsou po pěti dnech honu na jalovice na konci svých sil, musí do kukuřičného pole znovu. "Už toho máme docela dost, tak jsme si teď dali pauzu a dnes pokračujeme. Zbývá odchytit pět jalovic," říká odhodlaně chovatel Vladimír Hostinský.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud