Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Našli jsme potomka Tutanchamona! Žije v Kopřivnici

Muž s páskou je potomek slavného faraona Tutanchamona
Muž s páskou je potomek slavného faraona Tutanchamona  (Autor: David Malík)
Autor: Jindřich Bíč, mivrk - 
13. listopadu 2011
06:16

Příbuzný Tutanchamona žije v ČR! Tak s takovým šokujícím zjištěním přišla pražská soukromá laboratoř Genomac. Porovnala genetický kód Tutanchamona s kódy, které jsou uloženy v české genografi cké databázi, a zjistila, že jeden z kódů se, až na jednu drobnou odlišnost, shoduje s tím, který nepatří nikomu jinému než slavnému faraonovi. Tzn., že majitel tohoto kódu je Tutanchamonův genetický příbuzný.

Vydal jsem se tedy do společnosti Genomac, abych zjistil totožnost »českého faraona«. Nejdříve si ale připomeneme samotného vládce Egypta, který byl u moci přibližně od roku 1336 do 1327 př. n. l. Egyptologové Tutanchamonovi nepřisuzují příliš velký význam. Na trůn totiž nastoupil jako devítiletý a vládl deset let. Zemřel v devatenácti pravděpodobně na malárii nebo na gangrénu po zlomenině stehenní kosti.

Jeho opravdová sláva však přišla ažtisíce let po smrti. Faraonovo místo posledního odpočinku objevil 4. listopadu 1922 Angličan Howard Carter. Hrobka ukrývala 3500 předmětů nevyčíslitelné hodnoty a z dosud poměrně neznámého vládce udělala ze dne na den mediální hvězdu.

Příbuzný s faraonem

Testy DNA mumie Tutanchamona vědci započali v roce 2009. „Když byl zveřejněn kompletní profil DNA Tutanchamona, porovnali jsme ho se všemi záznamy v České národní genografické databázi,“ říká odborník na genografii (zjišťování původu) Jan Zástěra (35). Obrovským překvapením bylo, že jeden z profilů v české databázi byl, až na jednu malou odchylku, shodný s profilem Tutanchamona. Tzn., že tito dva lidé měli s největší pravděpodobností společného předka, a jsou tudíž příbuzní.

Poprosili jsme magistra Zástěru, zda by nám mohl prozradit totožnost muže se stejným genetickým kódem jako slavný vladař. Zástěra říkal, že totožnost jejich klientů je anonymní, ale že by majiteli kódu mohl poslat vzkaz do databáze přes kontaktní schránku. To provedl. Večer už mi volal s tím, že oslovený souhlasí, abychom ho kontaktovali, a sdělil mi jeho číslo. Tutanchomonovým příbuzným je Josef H. z Kopřivnice.

Druhý den ráno jsem seděl s telefonem v ruce a byl nervózní. Budu mluvit s příbuzným Tutanchamona. Jaké asi bude? Co jí, co pije, jak vypadá? Dovolal jsem se mu na první pokus, a i když byl pan Josef o tom, že mu budu volat, informován, příliš vstřícný nebyl. Přesto se svěřil s tím, kde pracuje, a tak jsme se za ním vydali přes půlku republiky.

Říkají mu Tutanchamone

Další hovor s ním už jsem vedl z vrátnice firmy, kde je zaměstnán jako technik. Souhlasil, že se s námi po práci sejde. Ve čtyři hodiny odpoledne se otevřely dveře hlavního vchodu a on tam stál - vysoký, černovlasý muž s výrazným nosem. Exotické rysy ve tváři byly patrné. Povídali jsme si jen krátce, ale za tu chvíli jsem se dozvěděl, že jeho rodina sídlí v Kopřivnici už asi 100 let, že jeho oblíbeným jídlem je pizza a že v Egyptě nikdy nebyl a ani ho ta země neláká.

Jednou už byl ženatý a z prvního manželství má syna, takže faraonovy geny už předal dál. Po zájmu médií netouží on ani jeho přítelkyně. Už teď prý totiž Josefa někteří spolupracovníci v žertu oslovují „Tutanchamone.“

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

sigenius ( 15. listopadu 2011 10:32 )

Jen technická poznámka. Ano v 19 letech mohl mít Tutanchámon potomky, ikdyž je pravda, že podle historiků zemřel bezdětný.

sigenius ( 15. listopadu 2011 10:28 )

Proč musí být titulek vždycky o něčem jiném, než je obsah článku?. Je opravdu ale opravdu rozdíl, když je někdo něčí potomek, nebo když dva lidi mají společného předka.

analog ( 14. listopadu 2011 17:19 )

kokrouc_1 ( 13. listopadu 2011 22:15 )

Jakou toto má souvislost s testy genetického původu, které si zájemci kupují u soukromé společnosti?????

kokrouc_1 ( 13. listopadu 2011 22:13 )

To jako chcete říct, že ten Tutanchámon, kterej umřel jako 19-letej, měl nějaké potomky? Taky to může bejt potomek jeho bratra, když už mají být příbuzní po otcovské linii. Nojo, Vánoce se blíží a GENOMAC tady má takovu jakoby reklamičku, aby si lidi pro sebe a jako Vánoční dárky u nich objednávali testy genetického původu, trička se šroubovicí a podobné věci, které Vás přijdou na pěkných pár tisíc a když už dostanete výsledky, tak Vám za 2 roky napíšou, že mají něco zcela nového než to co jste si u nich už koupil, že to stojí ve slevě pro bývalé klienty jen 4 tisíce a že použijou vzorky co u nich máte.. takže z nás nedělejte blbce a zaplaťte si reklamu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi