Oscar a jeho "nej"

Autor: han - 
20. března 2003
05:01

V Hollywoodu finišují přípravy na největší lahůdku filmového umění: předávání Oscarů. Šampaňské se již chladí, pozvánky jsou rozeslány, nominace jsou známy a originální drahé róby už visí ve skříních.

Zlaté sošky Oscara se budou letos udělovat již po pětasedmdesáté. Třicetičtyřcentimetrová soška, představující malého rytíře s mečem, získala své jméno zcela náhodou, když jisté Margaret Herrick připomínal jejího strýčka Oscara. Vzhledem k tomu, že letošní udílení cen je jubilejním ročníkem, stojí za to připomenout si některé chvíle z jeho historie. Nejširší úsměv předvedla v roce 2000 Julia Roberts, když získala prestižní sošku za hlavní roli ve filmu "Erin Brockovich". Byl oceněn jako oscarový úsměv všech dob. Nejerotičtější šaty měla podle odborníků na sobě nestárnoucí zpěvačka Cher. V roce 1989 dostala Oscara za roli v romantické komedii "Pod vlivem úplňku". Nejdražší šaty v hodnotě 41 miliónů dolarů byly posety drahými kameny a perlami. Dorazila v nich Whoopi Goldberg, která v r. 1999 Oscary uváděla a která byla nejstřeženější osobou večera. Nejošklivější róbu měla na sobě islandská zpěvačka Björk v roce 2001. Jako roztomilá labuť rozhodně nepůsobila. "Superhnusné," zhodnotili ostatní. Nejvíce slzí prolévalala Gwyneth Paltrow (29), která dostala sošku Oscara v roce 1999 za roli ve filmu "Zamilovaný Shakespeare". První černoška: Halle Berry (33) byla první černoškou, která obdržela Oscara za nejlepší ženskou roli ve snímku "Ples příšer". "Bože, tolik jsem o to bojovala!" vzdychla. Nejmilovanějším filmem byl výpravný snímek "Ben Hur", který získal v roce 1959 11 cen. Režisér William Wyler jej natáčel dva roky, účinkovalo v něm 452 herců a 25 tisíc statistů. Oscarový miláček číslo 2: Jedenáct zlatých trofejí si odnesl v roce 1998 velkofilm "Titanic". Byl nominován na neuvěřitelných 13 Oscarů. Stal se nejúspěšnějším a nejdražším filmem všech dob. Nejstarší držitelkou Oscara je herečka Jessica Tandy (81). Byla oceněna za nezapomenutelný výkon ve snímku "Řidič slečny Daisy" z roku 1990. Nejlepší oscarové hlášky Poté, co komik Steve Martin dostal nabídku, zda by nechtěl moderovat letošní galavečer, pomyslel si: "To bych si měl asi nechat udělat plastiku obličeje." V Hollywoodu snad ani není možné mít normální věrné manželství. Vždyť tady spí každý s každým. To je typické pro Ameriku. Má velký meč a žádné genitálie," prohlásil Dustin Hoffman o sošce, když ji získal za film Kramerová versus Kramer. 800 miliónů lidí na celém světě kouká na přímý přenos a v hlavě mají určitě jedinou myšlenku: Že jsme tady všichni teplouši. Půlka Oscara patří mému koni, který se teď v klidu pase někde na louce," prohlásil Lee Martin, když přebíral cenu za western Cat Ballou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud