Riziko tetování: Alergie se může projevit až za pár let

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
13. března 2010
10:14

Alergie na tetování se může objevit až za několik let, upozorňují alergologové na nečekané riziko módního tetování. Podle nich by si lidé měli dobře rozmyslet, zda se chtějí nechat tetovat

Rodiče by podle lékařů měli také vědět, že rizikové je i nalepovací tetování, které si oblíbily děti. Může také vyvolat alergickou reakci. Lékaři potvrzují, že s rozmachem tetování přichází do jejich ordinací více lidí s alergickou reakcí. Tetováním se přitom zdobí lidé odnepaměti. Má funkci krášlicí, sociální a mívalo i funkci rituální.

Tetování je současný módní hit, ale rizikový

"Alergické reakce mohou po tetování nastat okamžitě, ale i za několik let. Ty oddálené se projevují nejčastěji zduřením a zarudnutím v místě tetování, takzvaným granulomem. Většinou jsou za ně zodpovědné používané pigmenty a jejich nečistoty," varují odborníci.

Bez rizika není podle nich ani dočasné tetování prováděné henou. Je to sice přírodní produkt, ale pro ztmavnutí a delší trvanlivost barvy se k ní přidává parafenylenediamin, který bývá zdrojem alergických kožních reakcí.

Alergická reakce byla popsána i po nalepovacím tetování pro děti. "Dívka reagovala na barvu po nalepení místní kožní reakcí, za čtyři měsíce začala mít kožní reakce i po nošení černých bavlněných šatů," uvádí server.

Pokud tetovací salony nedodržují hygienická pravidla, může se člověk nakazit z nedostatečně sterilizované jehly virem HIV, žloutenky B nebo C. Objevila se i kožní infekce zlatým stafylokokem, vyvolává hnisavé komplikace ran.

Ilustrační fotoIlustrační foto | ČTK

Nedostatek informací

Malá informovanost o nebezpečí tetování vládne i mezi pacienty po kardiochirurgických výkonech nebo s vrozenými srdečními vadami. Po tetování jim hrozí endokarditida, infekční zánět nitroblány srdeční. "Tito lidé by si měli tetování odpustit. Pokud na něm trvají, měli by dostat antibiotika jako před rizikovými lékařskými zákroky," radí odborníci.

S tetováním jsou spojeny problémy i při jeho odstraňování. Na kůži mohou vzniknout po odstranění obrazce nevzhledné jizvy, skvrny tmavší nebo světlejší než okolní kůže a trvalé zánětlivé zduření.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

drazor ( 13. března 2010 15:39 )

No to je mě novinka,někdo něco řekne a hned je z toho problém.Sám jsem tetovaný už 14 let a nic.Ono je rozdíl se nechat tetovat u nějakého pokoutného tetovače nebo někde v salonu kde tetují lidé na to studovaní a odborně i z hlediska hygieny fundovaní.Tetovaly mě v Praze v Tatoo uzi a to akademický sochař Zdeněk Stropek,kdo má zájem o jeho profil tak na tomhle odkazu je http://www.tattoouzi.cz/ a ještě jeden odkaz na jeho spolutetovače Mgr.Michala Beneše,jehož tetování taky stojí za to http://www.uzi.cz/ oba jsou to profíci a troufám si říct že jsou na špičce v ČR.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud