Úterý 19. října 2021
Svátek slaví Michaela, zítra Vendelín
Polojasno 13°C

Chtěli nám ukrást Člověče, nezlob se

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: tbc, ČTK - 
22. ledna 2010
05:05

Hra Člověče, nezlob se patří všem! Soud zamítl žalobu podnikatele Přemysla Chmelaře, který si chtěl tuto hru, starou více než sto let, zaregistrovat.

Požadoval 5,7 milionu korun od Úřadu průmyslového vlastnictví, který mu ale odmítl udělit ochrannou známku na jednu z nejpopulárnějších stolních her světa.

Zájem o registrování ochrany značky Člověče, nezlob se byl v Česku opakovaně velký. Úřad průmyslového vlastnictví zamítl takových žádostí šest. Kromě výrobců hraček ji chtěli podle serveru aktualne.cz, který o verdiktu soudu informoval, třeba i vydavatelství Borgis nebo společnost Frementle Media Ltd., které patří značky Superstar a X Factor.

477916:gallery:true:true

Podnikatel Chmelař si požádal o ochranu názvu Člověče, nezlob se už v roce 1997. Úřad po třech letech žádost odmítl. Rozhodnutí úřadu postupně potvrdily soudy včetně Vrchního.

Jenže podnikatel zažaloval úřad o náhrady škody. Nejprve chtěl 2,5 milionu korun, pak částku zvýšil na 5,7 milionu. Podle něj měl úřad známku registrovat, ne zamítnout návrh na její ochranu. U soudu ale neuspěl, jeho žalobu zamítl Městský soud v Praze. Podle soudu podnikatel neprokázal, že by mu rozhodnutím úřadu vznikla jakákoliv škoda. Proti rozhodnutí soudu není odvolání, podnikatel se může bránit už jenom takzvaným dovoláním k Nejvyššímu soudu.


 

Kdo hru vymyslel?

Hru vymyslel v zimních měsících na přelomu let 1907 a 1908 Němec Josef Friedrich Schmidt. Inspiroval se indickou hrou Pachisi a anglickou hrou Ludo. Cílem je dostat čtyři figurky své barvy po herním plánu ze startovního pole do domečku. Sériově se hra vyrábí od roku 1914, pravidla se od té doby neměnila. Prodalo se na 60 milionů kusů hry.

Zdroj: wikipedia.cz


djaba ( 23. ledna 2010 19:05 )

Člověče nezlob se vynalezl náhodou sovětský vynálezce Gomor Sodomovič Konopnikov.Hru nazval - co je tvoje to moje a když ti vezmu , tak se nezlob , jinak tě picnu.

znojmacka ( 22. ledna 2010 08:10 )

Někteří jsou tak nechutně vych.caní, že nad tím zůstává rozum stát. Zkusit to a ještě se pak i odvolat- dobře mu tak, že dopadl jak dopadl

kudlankabezbozna ( 22. ledna 2010 06:02 )

Plesku za osvětu, že nám všem vysvětlil, jak se hraje Člověče, nezlob se

malyhad ( 22. ledna 2010 04:58 )

podnikavý podnikatel.Ale proč to nezkusit.Naši poslanci na nás zkoušejí větší ptákoviny.

Zobrazit celou diskusi
Další videa