Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Zachrání nejstarší dort na světě?

Dort dostal dokonce klimatizovanou vitrínu, přesto dál podléhá zkáze  (Autor: Jiří Čada)
Autor: Jiří Čada - 
15. ledna 2010
06:34

Zřejmě nejstarší svatební dort na světě podléhá zkáze. Ani klimatizovaná vitrína pelhřimovského Muzea Vysočiny, ve které je tato 130 let stará kuriozita umístěna, nepomáhá. Dort se začíná rozpadat!

Pracovníci muzea zatím marně hledají odborníka, který by ho opravil, zakonzervoval, a zachoval tak pro příští generace.

„Museli jsme ve vitríně vypnout klimatizaci. Dort, ještě když byl umístěn v depozitáři, do sebe natáhl vlhkost a klimatizace mu nepomohla,“ řekl zástupce ředitele muzea Lubomír Anděl. Když muzejníci před lety našli dort v depozitáři, domnívali se, že pochází z roku 1860. „Pak jsme však nechali udělat dendrochronologické zkoušky dřevěného tácu a zjistilo se, že stáří dortu bude okolo 130 let. V muzeu je od roku 1901,“ poznamenal Anděl.

„Figurky, které se nyní rozpadají, jsou z cukru a korpus je piškot nalepený na kartonovém papíru. Vrchol dortu je ozdoben porcelánovou figurkou. Snad se najde odborník, který pomůže,“ dodal Anděl.

Dort dostal dokonce klimatizovanou vitrínu, přesto dál podléhá zkázeDort dostal dokonce klimatizovanou vitrínu, přesto dál podléhá zkáze | Jiří Čada

seton75 ( 22. ledna 2010 19:05 )

Nevim, nejsem expert, ale co to polejt tekutym dusikem a nechat v ty vytryne Samozrejme to uz nikdy nezrekonstruuji a pri prvnim narazu je z toho tisice stripku. Ale bude se s tim moci otacet a udelat kopii, to je snad fer ne? Tonda

hihihi ( 16. ledna 2010 17:15 )

tak ať ho honem sežerou,aspoň jim to protáhne střeva.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud