Středa 23. září 2020
Svátek slaví Berta, zítra Jaromír
Oblačno, déšť 22°C

Delfíní bublifuk: Jak si hrají pod vodou

Autor: jch - 
20. prosince 2009
05:00

Pověsti nejhravějších zvířat delfíni dostávají do posledního puntíku. Nic totiž nemilují víc, než hraní si s vlastními bublinami, které vypouští pod vodou z nozder.

Ty se vznášejí k hladině v podobě prstenců. A když je prstenec dostatečně velký, delfíni jím rádi proplouvají. Kde je tahle »show« k vidění? Kromě volné přírody ve slavném floridském Mořském světě.

Není nic lepšího, než prstenci proplouvat – podobně jako šelmy v cirkuse proskakují ohnivými obručemi.Není nic lepšího, než prstenci proplouvat – podobně jako šelmy v cirkuse proskakují ohnivými obručemi. | profimedia.cz

„Nejlepší na tom všem je, že delfíni nejsou nijak cvičení, nemají žádný trénink. Bubliny totiž vypouští z nozder pod vodu, rádi si s nimi hrají i ve volné přírodě,“ říká jejich ošetřovatel Pedro Ramos-Nabariete (46).

Bublinky cestou k hladině vytvoří prstenec, což je zábava, kterou delfíni tráví celé dětství a pak i stáří.Bublinky cestou k hladině vytvoří prstenec, což je zábava, kterou delfíni tráví celé dětství a pak i stáří. | profimedia.cz

Delfíni si s vlastními bublinkovými prstenci hrají jako mladí, v dospělosti je hra tolik nebaví. Ale ve stáří se k ní zase rádi vrací.


Delfín obecný
Delfín obecný je 1,8 až 2,6 metru dlouhý savec žijící téměř ve všech mořích od tropického až po mírné pásmo, váží 75 až 115 kg. Potravu loví společně - nahánějí hejna ryb k hladině, kde jsou snadnou kořistí. Jsou velmi společenští a žijí v mnohačetných skupinách. Když spí, tak jen půlkou mozku – tou druhou ostražitě hlídají, co se děje okolo. Pokud je jedna polovina unavená, prostě je vystřídá. Plave rychlostí až 35 km/ h. Delfíni mají silnou ocasní ploutev, která jim umožňuje skákat vysoko nad vodu nebo na ní vzpřímeně poskakovat. Pod vodou vydrží až čtyři minuty bez nadechnutí.

anasyi ( 21. prosince 2009 09:33 )

vse delaji z prirozenosti.Pokud by mel nekdo z parlamentu alespon ctvrtinu inteligence,jako delfin,bylo by ceskemu narodu dobre.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud