Hříčka přírody: Chobotnice se sloníma ušima

Autor: INT, shp - 
24. 11. 2009
05:00

Co vznikne, když zkřížíte chobotnici a slona? Ve skutečnosti nejspíš rozšlápnutá chobotnice...

Pokud by se ale tato rozdílná stvoření přece jenom spářila, určitě by z toho vznikl nový tvor rodu Grimpoteuthis, kterému vědci přezdívají Dumbo, a to podle známé postavičky slona od Disneyho. Právě takovéto stvoření a spoustu dalších objevili vědci v mořských hlubinách Mexického zálivu.

Mořské hlubiny stále odkrývají tvá tajemství. Tento tvor ale »ušima « mává a slouží mu k pohybu ve vodě. Námořní biologové z USA nalezli v Mexickém zálivu tohoto a desítky dalších. Celkově žije ve větší hloubce než 200 metrů na 17 650 podmořských tvorů. Zabydleli se v takzvané zóně soumraku, kde světlo vzácně rozjasní tmavé vody, ale přesto je zde fotosyntéza možná.

Vědci již hloubky Mexického zálivu prohledávají od roku 2000 a svůj výzkum by měli ukončit příští rok. Dr. Chris German, jeden z vedoucích projektu, dodává: „Hluboké moře je na Zemi největší, kontinuálně rostoucí ekosystém. Stále je z větší části neobjeven.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa