Městečko Churchill navštěvuje 12 tisíc medvědů!

V takových autobusech vozí v městečku Churchill turisty na výlety do medvědích kolonií.  (Autor: profimedia.cz)
Autor: Andrej Ďuríček, Jan Horák - 
15. listopadu 2009
05:00

Konečně začalo pobřeží zamrzat. Na to čekají tisíce ledních medvědů, kteří tudy vyráží za potravou. Nadšeni z něj však nejsou obyvatelé městečka Churchill v západní částí Hudsonova zálivu, kudy na začátku každé zimy projde dvanáct tisíc medvědů.

Na druhou stranu si lidé v Churchillu udělali z přírodní atrakce byznys a ve speciálních autobusech vozí zvědavé turisty až nebezpečně blízko hladovým ledním medvědům.

Kvůli globálnímu oteplování visí nad ledními medvědy v oblasti Arktidy vážná hrozba. Už dnes tam přichází zima každý rok dříve a na jaře pak led taje dříve o celé týdny. Medvědi tak mají méně času na krmení a na lov musí vynaložit více sil. A prý bude hůř. Nejpesimističtější scénáře tvrdí, že za padesát let přestane led v Arktidě existovat – tím by lední medvědi pravděpodobně vyhynuli.
Kvůli hladovým medvědům čelí vážné hrozbě i lidé. Střetnutí s podrážděnými ledními medvědy, kteří se za potravou odváží přijít i do města, můžou mít tragické následky.

Jen z ledových ker daleko od břehu můžou polární medvědi lovit tuleně, kteří jsou jejich hlavní potravou.Jen z ledových ker daleko od břehu můžou polární medvědi lovit tuleně, kteří jsou jejich hlavní potravou. | profimedia.cz

Jen z ledových ker daleko od břehu můžou polární medvědi lovit tuleně, kteří jsou jejich hlavní potravou.

Medvědí hlídka
Asi nejvíc obav zažívá malé městečko Churchill, které leží přímo na migrační trase medvědů v západní části Hudsonova zálivu. Necelých tisíc obyvatel města každý rok čelí asi 12 tisícům medvědů. V ulicích města hlídkuje speciální medvědí pohotovost, která má za úkol držet zvířata a lidi od sebe. Na druhou stranu má tato hrozba i pozitiva. Do Churchillu cestují jako do hlavního města ledních medvědů desetitisíce turistů. Ve speciálně upravených autobusech, takzvaných Tundra Buggy, je pak občané Churchillu vyvážejí na několik dní až přímo do medvědích kolonií, kde se můžou zblízka kochat krásou těchto zvířat a poznávat jejich život.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud