Proč stromy opadávají?

Žlutá, červená, zelená, hnědá... A takové kombinace teď můžete vidět téměř všude!
Autor: Kateřina Kycitová, Veronika Pukačová, puk - 
6. 11. 2009
05:00

Také milujete podzimní období hlavně kvůli barevnosti stromů a záplavě pestrého listí? Málokdo ale ví, proč se listí na podzim zbarvuje nebo zůstává hnědé. A proč vlastně nezůstane na stromě a místo toho padá na zem?

Blesk se ptal odborníků. Výsledek? Stromy totiž mají rozum! Proč padá listí? ,,Na podzim rostlina ví, že už list, který slouží jako zásobárna energie, nebude přes zimu potřebovat. Stáhne si z něj potřebnou energii a zamezí mu přísun vody, kterou si šetří pro sebe. List uschne a odpadne,“ vysvětlil Blesku Eduard Chvosta z Botanické zahrady v pražské Troji.

Listy prostě stromu slouží jako jakési zásobovače. Na jaře pak zase vyrostou a mohou dodávat vodu na další období.

Ale proč jsou listy barevné? Na podzim se celá příroda a s ní i stromy ukládají ke spánku, což s sebou u rostlin přináší rozklad zeleného barviva chlorofylu na barviva červená a žlutá. To je důvod, proč jsou listy právě v tuto roční dobu tak pestré. Nejdůležitější faktor, na kterém závisí barva listu, je počasí. Pokud je totiž podzim suchý, v listu se nestačí vyměnit barviva a spadne ještě předtím, než by se stačil zbarvit. Pak zůstane list na zemi hnědý. V případě, že by přišel mráz ještě předtím, než by listy opadly, šlapali bychom po zelených, podzimem nedotčených listech. Letos máme ale krásný barevný podzim, a to díky vlhkosti.

Podzimu se vším, co k němu patří, si užívá i sympatická studentka Kateřina (20) z PrahyPodzimu se vším, co k němu patří, si užívá i sympatická studentka Kateřina (20) z Prahy | Tomáš Vrbenský


V Praze zametou 8 tun listí!

Nadílka pestrobarevného listí je sice na pohled pěkná, ale někdo ji musí také odklidit! V metropoli se o to starají Pražské služby, jejichž pracovníci denně odklidí až osm tun spadaného listí. „Letos je listí stále přibližně z poloviny na stromech, denní dávka je tedy oproti jiným létům poloviční,“ řekl Blesku František Hodan z Pražských služeb s tím, že za celý podzim skončí na skládce nebo ve spalovně 350 tun barevného nadělení. Úklid, na kterém se denně podílí 300 lidí s třemi desítkami kusů různé techniky, skončí až ve chvíli, kdy na stromech není ani lísteček.


Co znamenají jednotlivé barvy?

Červená/žlutá: Na podzim se rozpadá barvivo chlorofyl, který je obsažen v listu, což způsobuje jeho zelenou barvu. Po jeho rozpadu je vystřídán buď odolnějším barvivem karotenoidem (list je pak žlutý), nebo antokyanem (list je pak červený).


Zelená: Od jara do podzimu má listí na stromech barvu zelenou. Důvodem je zelené barvivo chlorofyl, které je obsaženo v každém listu. Toto barvivo je důležité hlavně kvůli roli, kterou hraje při tvorbě kyslíku. Na podzim ho vystřídají karotenoidy nebo antokyany. V případě, že mrazy uhodí už na začátku podzimu, se list nestihne obarvit a spadne zelený.


Hnědá: Hnědé listy můžeme na zemi najít ve dvou případech. Buď byl velmi suchý podzim a listí nemělo potřebné podmínky k tomu, aby se zbarvilo. Listy také mohou obsahovat třísloviny, které vytvoří v kombinaci s barvivy karotenoidy hnědou barvu.


Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Zobrazit celou diskusi
Další videa