Zeleninový orchestr: Nejkrásnější tóny vydává mrkev!

Autor: Jan Horák - 
20. září 2009
05:00

Různé druhy zeleniny nemusí sloužit pouze jako jídlo, ale také jako hudební nástroje. Své o tom ví Vídeňský zeleninový orchestr, který minulý týden vystoupil v pražském Paláci Akropolis.

Jak už název rakouského hudebního uskupení napovídá, jeho členové nepotřebují ke svému koncertování žádný klasický hudební nástroj. Stačí jim pouze zelenina, ze které si prostě a jednoduše vydlabou úplně vše, co k vystoupení potřebují.

Když si deset členů orchestru před pražským vystoupením vytvářelo ze zeleniny pomocí vrtačky své hudební nástroje, asi nejvíce využívali mrkev. Z ní vyrobili různé flétny, trumpety, nebo prostě jen duté roury, které vydávaly tóny po bouchnutí paličkou. Mrkev také posloužila k výrobě píšťaly, do níž se nalila voda. Po zafoukání do tohoto nástroje se z něj linuly ty nejkrásnější tóny ze všech zeleninových nástrojů. Zvuky se podobaly zpěvu ptáků. „Vyrobit píšťalu z mrkve je ze všech zeleninových nástrojů nejtěžší. Zelenina je totiž v každé zemi úplně jiná. České mrkve jsou dobré, mohly by být ale trochu větší,“ říká s úsměvem členka orchestru Ingrid Schlögl.

Vedle mrkve využil Vídeňský zeleninový orchestr k výrobě nástrojů třeba ještě okurky, papriky, dýně, ředkve, pórek, fazole a lilek. Vytvořit všechny hudební nástroje potřebné ke koncertu jim trvalo zhruba dvě hodiny


Vídeňský zeleninový orchestr

Vznikl v roce 1998, kdy ho z legrace založila parta rakouských vysokoškolských studentů. Když ale studenti předvedli na univerzitě své vystoupení, měli velký úspěch, a tak se rozhodli, že budou s vystupováním pokračovat dál. Teď úspěšně koncertují po celém světě. Velký potlesk si tento týden odnesli i z vystoupení v Česku, na které se přišla podívat zhruba stovka lidí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud