Titul Miss kráva ČR 2009 získala dojnice Karkulka

Kráva Karkulka  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK - 
28. června 2009
17:12

Návštěvníci Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně včera za nejhezčí ze všech krav vybrali dojnici z 1. zemědělské a.s. Chorušice na Mělnicku.
Kráva pojmenovaná jako Karkulka získala titul Miss kráva ČR pro rok 2009.

Podle zástupce majitele - prokuristy firmy Miroslava Šlechty - zaujala Karkulka obecenstvo svou komunikativností.

"Zaujala svým zjevem, ona je velmi, my tomu říkáme, vymazlená. Komunikovala s kolemjdoucími a tím si je získala," řekl. Karkulka je z plemene Red holštýn. Holštýnský skot je jedním z nejvyhledávanějších pro produkci mléka, ve stájích se však častěji objevují černobíle zbarvené holštýnky. Red holštýn je charakteristický červenobílou srstí.

Nejhezčí krávu mohli vybírat všichni návštěvníci - hlasovací kupon byl součástí vstupenky. Podle Šlechty uspěla Karkulka už loni na výstavě v Přerově. Má vynikající parametry ve všech oblastech, které se vizuálně posuzují: stavbu těla, takzvaný rámec, nohy i vemeno a jeho postavení.

Kromě ní do Brna přivezli majitelé z Chorušic další tři krávy a dvě jalovice. Podle prokuristy by se všechny uplatnily i v celoevropském klání, kde by se pohybovaly v první třetině. "Chtěl bych však upozornit, že tato zvířata z velké části půjdou zabít, pokud se nezvýší výkupní ceny mléka. Výroba mléka při této ceně je neudržitelná," řekl.

Chorušičtí dnes za litr suroviny dostávají 5,7 korun. Jako adekvátní by brali osm korun. Podle Šlechty by takovou cenu měla garantovat Evropská unie. Pokud prý omezuje množství vyprodukovaného mléka kvótami, které hospodáři nesmějí překročit, měla by i zaručovat nejnižší výkupní cenu.

siroky11 ( 28. června 2009 18:17 )

no - já reagoval zrovna tak. Myslel jsem že v parlamentu proběhla volba Miss. Kdoví, jestli Karkulka ví, co je biomasa???

parrot ( 28. června 2009 17:55 )

Taky jsem byl zvědavej která politička nebo serebrita a pak překvapení - skutečná kráva. Ale je fakt, že Karkulka je fešanda...

siroky11 ( 28. června 2009 17:44 )

Horší by to ale bylo, pokud by se také volil Miss vůl. Těch je u nás tolik, že těžko vybrat toho "nejlepšího"!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud