Čtvrtek 20. ledna 2022
Svátek slaví Ilona, zítra Běla
Oblačno, sněžení 2°C

Jakub Vágner (26): Jak se loví v Amazonii!

Autor: kam - 
26. dubna 2009
05:00

Je mladý, drobný, ale loví ty největší ryby na světě. Jakub Vágner (26) je v současnosti považován za nejúspěšnějšího sportovního rybáře a dobrodruha. Jak se vůbec Jakub k rybaření dostal? A na jakých projektech teď pracuje?

Jeho DVD Amazonie - 2. část si teď čtenáři Blesku mohou koupit za 49 korun.

K rybaření Jakuba přivedl romský pytlák, kterého jednoho dne potkal, když byl s rodiči na procházce. To mu bylo pět let. Stačil jeden pohled na obrovského úhoře, který byl pomalu větší než on sám, a byl polapen.

Zběhl od hudby

Jakubův otec, známý muzikant Karel Vágner, si původně přál, aby se syn věnoval hudbě. Nebylo mu to ale nic platné. Jakub po pár letech utekl z hudební konzervatoře a vydal se vlastní cestou. Tedy za přírodou. Čekalo ho pár krušných let bez peněz a bez práce. V podstatě »na blint« se vydal do Austrálie, kde se protloukal, jak se dalo.

Pomáhal v restauraci, dělal rybářského průvodce... Zlom nastal, když se až skoro drze seznámil s televizní legendou, Rexem Huntem. Člověkem, který měl v televizi dlouhých patnáct let vlastní rybářský pořad. Jakub pro něj pracoval skoro rok.

Po návratu do Čech začal Jakub uvádět do praxe to, co ho Rex naučil. Vlastní pořady, rozhovory, články, řada DVD s rybářskou tématikou. Tenkrát považovali Jakuba všichni za blázna, ale jeho tvrdohlavost mu nedovolila přestat. Teď už má na kontě řadu titulů a na dalších pracuje. Navíc filmově zmapovává končiny, kam není zrovna jednoduché se dostat. Mongolsko, Kongo, Tanzanie.

Začínal v Americe

Jakub dlouho toužil po tom mít vlastní pořad na celosvětově známých televizních kanálech National Geographic a Discovery Channel. Minulý rok za ním do Prahy přiletěl filmový štáb prvně jmenované televize a natočil s ním rozhovor. Po pár měsících a pár jednáních se obě strany dohodly na spolupráci.

V současné době už Jakub tráví skoro polovinu času v Americe, kde se věnuje svému vlastnímu pořadu.

Zároveň se svým týmem už několik let pracuje na projektu nazvaném Sladkovodní giganti.

Ten má za cíl zmapovat 23 největších sladkovodních ryb na naší planetě, které všechny mohou přesáhnout délku dvou metrů a váhu sto kilogramů. Většina z těchto ryb je pro veřejnost i pro odborníky absolutní neznámou. V mnoha případech nemá ryba ani jméno, občas se dokonce podaří nalézt zcela nový druh.

Arapaima, Mbenga, Piraíba nebo Kamba. To je jen pár jmen, které doposud nikdo moc neznal, ačkoliv tyto rybí druhy dosahují hmotnosti přes několik set kilogramů. Hodně z nich totiž žije v nejméně probádaných koutech světa a dostat se k nim je mnohdy nad lidské síly.

Druhý domov v Kongu

Ještě donedávna, pokud byste se Jakuba zeptali, kde se mu nejvíce líbilo, řekl by rozhodně Amazonie. Doposud ji navštívil pětkrát a vždy nejméně na dva měsíce. Dokonce tvrdí, že je to místo, kde by si dokázal představit svůj život. Ovšem teď už tak jednoznačný není. Letos již podruhé zavítal na delší dobu do Konga a zdejší panenská příroda ho zaujala natolik, že si zde se svojí rodinou pořídil pozemek a buduje si tam zázemí.

qisk15 ( 29. dubna 2009 20:39 )

Jakub Vágner je simpaťák a dost se mi líbí!!Dělej jen tak dál... fandím ti

Zobrazit celou diskusi
Další videa