Yveta Iršová (48): Celý svůj život zasvětila tygrům!
Možná že na celé Sibiři už nežije ani zdaleka tolik tygrů jako u Yvety Iršové (48). Dvacet těchto mohutných pruhovaných koček se prochází ve výbězích na samotě poblíž vesničky Kostolná u Dunaje, nedaleko známého rekreačního střediska Senec. Každý, kdo chce, se na ně může přijít podívat, a nezaplatí ani korunu.
Železný mřížový plot, vysoký dobrých pět metrů, je vidět zdálky. Tady končí cesta a nebýt poutače s nápisem »Tigre« hned za vesničkou Kostolná, těžko by se tenhle unikátní areál hledal. Domov tu má u své chovatelky dvacítka sibiřských tygrů. Ti nejstarší už šestnáct let.
První byla Rita
Yveta Iršová (48) říká, že tygrům propadla už jako holčička. „Každou chvíli jsem byla v zoologické zahradě a naši mě nedokázali od klecí s tygry odtrhnout,“ říká. „Splnila jsem si dětský sen.“ Ještě před dvaceti lety bydlela absolventka hotelové školy v bratislavské čtvrti Petržalka. Svou první tygřici Ritu tam měla ve výběhu, ale musela s ní pryč.
„Problémy mi dělali úředníci, lidé ne,“ vzpomíná. A tak byt prodala a koupila samotu u Kostolné. K Ritě se později nastěhoval samec Mareček. Jistý podnikatel ho propašoval jako mládě z Ruska. Když povyrostl, začal se tygra bát a rád ho paní Iršové přenechal. Pár šelem, od něhož pochází většina tygrů v Kostolné, se stal základem jejího projektu Oáza sibiřského tygra, který chce pomoci uchránit genofond kriticky ohroženého zvířete.
Jsou to lovci
I když si všech 20 tygrů na lidi zvyklo, šelmy nezapřou. „Je to v nich. Stalo se, že do výběhu vlétli bažanti, vlezli tam zajíci, a jednou dokonce bůhví jak srna. Tygři je ulovili,“ říká chovatelka. Lidem nebezpeční nejsou, nedostanou se k nim. Opak je někdy pravdou.
Přestože jsou všude výstražné tabule a železné oplocení, právě před rokem, na Velikonoční pondělí, to jeden opilec odnesl. Tygr ležel u mříže a podroušeného chlapíka nenapadlo nic chytřejšího než strčit ruku s klackem dovnitř a bít ho – aby vstal a něco předvedl. Stalo se. Tygr ho chytil pod loktem a strhl mu svaly až na kost. Možná by ho po kouskách dostal i do výběhu, ale na opilcův řev přiběhla paní Yveta, tygr ji poslechl a kořist pustil.
„To bylo první neštěstí za těch šestnáct let, co tu s tygry žiju,“ krčí rameny paní Yveta, „a zavinil ho člověk.“
Tygří plánování
Areál s tygry teď měří šest hektarů a brzy se rozšíří o dalších pět. Vzniknou nové výběhy, i s jezírkem. A možná že se šelmy podívají do světa. „Až co řekne koordinátor chovu sibiřských tygrů v Londýně. Zatím jsem pro něj nachystala vzorky jejich krve na DNA,“ říká chovatelka.
Rozbor krve určí, zda jsou šelmy paní Iršové čistokrevné („a to určitě jsou,“ ujišťuje ona), pak by chov poblíž Kostolné měl skutečně světový význam. Nikde jinde v Evropě není v soukromých rukách tolik tygrů jako tady. Jsou zdraví, plni síly a elánu.
Když se takový Bimbo postaví na zadní tlapy a líže z ruky ošetřovatelky šlehačku (tu všichni tygři zbožňují), měří na výšku kolem tří metrů. Nejraději mají koninu, ale i hovězí a vepřové. Kostí a vnitřností se nedotknou, možná i proto vyjde chov tygra na 20 000 slovenských korun měsíčně. Dalších osmdesát dá paní Iršová ročně za odčervení, očkování...
„Pomáhají sponzoři i lidé podle svých možností. Tygři za to stojí, jsou nádherní,“ říká žena, která jim svůj život zasvětila.
Nedokážu pochopit jak se zde může tolik lhát o oáze a už vůbec zde o ní psát jako o záchraném chovu a už vůbec ne jako o genofondu v této oáze poumíraly už desítky tigrů z důvodu nejbližšího příbuzenského křížení a ti co přežili polovina z nich trpí vrozenými vadami (but slepota epileptické záchvaty nemocné srdce a pod.)a jejich máma Yvetka jim všem nechala vzoperovat drápi krmí je zdochlinama jako hieny chová jich ve výbezích o 4x4m ,celá oáza je jak pozlacené jablko co je prohnilé ze vnitř.psát tu vše co se tam děje je na dlouho ,ale mrzí mě že málo kdo si to uvědomuje a nikdo nezasáhne,nepomůže to zastavit.
je to k pláči