Na včely účinkuje kokain stejně jako na lidi

Australští vědci se rozhodli včelám podat kokain, aby zjistili, jak hmyzí mozek reaguje na drogy.
Záměrem výzkumu je podle nich nalezení způsobu, jak bojovat se závislostí na omamných látkách u lidí. Výsledky bádání odhalily podobnosti mezi včelami a lidmi, protože obě skupiny pod vlivem kokainu vykazují změny v úsudku a jejich chování je ovlivněno představou odměny v podobě drogy, napsala v pondělí agentura Reuters.
"Poprvé tak bylo dokázáno, že kokain může na hmyz působit jako odměna," prohlásil Andrew Barron, jeden ze spoluautorů studie, zveřejněné tento měsíc v časopise Journal of Experimental Biology.
Barron v rámci výzkumu aplikoval na záda včel malou dávku kokainu a ty se poté vydaly za potravou. Za normálních okolností včely po návratu komunikují s ostatními obyvateli úlu pomocí kývavého "tance", kterým jsou schopny popsat místo nálezu jídla, i to, jak chutná. "Nadrogované" včely však tento "tanec" předváděly s mnohem větším nadšením než ostatní a zdály se zažívat podobný pocit rozkoše, jaký prožívají narkomani, píše se v článku. Kokain tak podle Barrona pozměnil vnímání včel o tom, jak úspěšný jejich let za potravou byl.
"Zjistili jsme, že včely reagují na kokain podobným způsobem jako lidé. Kokain dokáže změnit způsob, jakým včely hodnotí okolí," uvedl.
Pokud u hmyzu drogu "vysadili", měly pak včely potíže s učením, což je podle Barrona symptom, který vykazují i uživatelé omamných látek, když se pokoušejí překonat svůj "absťák".
Výzkum by podle vědců měl odhalit, jakým způsobem kokain postihuje včelí mozek. Výsledkem by tak prý mohly být nové informace o vzniku závislosti u lidí. Entomologové chtějí rovněž zjistit, zdali bude mít droga na včelstvo podobně devastující účinek jako na lidskou společnost.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.