Sobota 13. dubna 2024
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Polojasno 22°C

Na včely účinkuje kokain stejně jako na lidi

Včela
Včela  (Autor: wikipedia.org)
Autor: ČTK - 
29. prosince 2008
15:12

Australští vědci se rozhodli včelám podat kokain, aby zjistili, jak hmyzí mozek reaguje na drogy.

Záměrem výzkumu je podle nich nalezení způsobu, jak bojovat se závislostí na omamných látkách u lidí. Výsledky bádání odhalily podobnosti mezi včelami a lidmi, protože obě skupiny pod vlivem kokainu vykazují změny v úsudku a jejich chování je ovlivněno představou odměny v podobě drogy, napsala v pondělí agentura Reuters.

"Poprvé tak bylo dokázáno, že kokain může na hmyz působit jako odměna," prohlásil Andrew Barron, jeden ze spoluautorů studie, zveřejněné tento měsíc v časopise Journal of Experimental Biology.

Barron v rámci výzkumu aplikoval na záda včel malou dávku kokainu a ty se poté vydaly za potravou. Za normálních okolností včely po návratu komunikují s ostatními obyvateli úlu pomocí kývavého "tance", kterým jsou schopny popsat místo nálezu jídla, i to, jak chutná. "Nadrogované" včely však tento "tanec" předváděly s mnohem větším nadšením než ostatní a zdály se zažívat podobný pocit rozkoše, jaký prožívají narkomani, píše se v článku. Kokain tak podle Barrona pozměnil vnímání včel o tom, jak úspěšný jejich let za potravou byl.

"Zjistili jsme, že včely reagují na kokain podobným způsobem jako lidé. Kokain dokáže změnit způsob, jakým včely hodnotí okolí," uvedl.

Pokud u hmyzu drogu "vysadili", měly pak včely potíže s učením, což je podle Barrona symptom, který vykazují i uživatelé omamných látek, když se pokoušejí překonat svůj "absťák".

Výzkum by podle vědců měl odhalit, jakým způsobem kokain postihuje včelí mozek. Výsledkem by tak prý mohly být nové informace o vzniku závislosti u lidí. Entomologové chtějí rovněž zjistit, zdali bude mít droga na včelstvo podobně devastující účinek jako na lidskou společnost.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi