Gladiátoři - z boje dělali šou!

Mosaika v Národním Archeologickém Museu v Madridu ukazuje boj gladiátorů.
Autor: Nový Čas - 
12. prosince 2008
10:40

Oblečení v kožených tunikách a s meči a štíty v rukách čekají na rozkazy. V gladiátorské škole v Římě můžete zažít atmosféru jako před tisíci lety.

Na slavné Římské cestě, která spojuje Řím s Řeckem, necelé tři kilometry od Kolosea, se rozprostírají borovicemi porostlé Cavalieriho zahrady. V nich si tři členové Historické skupiny Římanů otevřela gladiátorskou školu. Přihlásil se do ní i americký dobrodruh Josh Berstein, který chtěl pro Discovery Channel zjistit pravdu a mýty o gladiátorech. A naučit se bojovat jako oni.

Jen se předváděli

"Víc než nebojácní hrdinové byli gladiátoři celebritami. Bojovali hlavně na efekt, tak jako současní wrestleři," šokuje trenér Nero skupinu žáků. Oblečení v kožených tunikách přepásaných opaskem, krky jim chrání kovové límce a ruce pobité rukavice, stojí na písku ve velké aréně a nedočkavě tisknou dřevěné tréninkové meče. "V aréně bojovalo několik druhů gladiátorů - profesionálové, kriminálnící a váleční zajatci," pokračuje ve výkladu Nerův kolega, který si říká Spiculus. "Zatímco ti první bojovali výhradně pro peníze a měli zakázané se navzájem zabíjet, méně cenění otroci chtěli vyhrávat, aby získali svobodu. I otroci se před zápasem směli zúčastnit banketu, ale důležitější pro ně bylo právo stýkat se se ženami a možnost založit si rodinu. A jejich potomci dostali římské občanství."

Mosaika v Národním Archeologickém Museu v Madridu ukazuje boj gladiátorů.Mosaika v Národním Archeologickém Museu v Madridu ukazuje boj gladiátorů. | wikipedia.org

Na smrad semínkami

Avšak žáci touží hlavně po dvouhodinové lekci boje, za kterou zaplatili nemalé peníze. "Dočkáte se," chlácholí je třetí trenér Petrinax, "ale nejdříve zapálím semínka." To, že okolo arén rostly borovice, není náhoda. Gladiátoři bojovali na písku, pod kterým byly desky. Vsáknutá krev se rozkládala a zapáchala, proto se před zápasem pálily ve velkých miskách aromatická borovicová semínka. Konečně se gladiátoři - žáci mohou rozdělit do skupin a vybrat si zbraň: dýku, meč, trojzubec, síť, laso či řetěz. Zarážející je, že vedle sebe bojují nejen dospělí muži, ale i ženy a děti. "Pozor to není žádná komerce," vysvětluje Nero. "Děti i ženy bojovaly i ve starém Římě. Ženy však jen v noci a nahoře bez." Následující dvě hodiny si roli gladiátora užívá i dobrodruh Josh Berstein, až dokud se unavený nesvalí do stín borovic. "Netušil jsem, že gladius, tedy meč, je tak těžký," chytá si bolavé zápěstí. "Ale zklamolo mě, že gladiátorský zápas byl vlastně jen dobře nacvičenou choreografií. V gladiátorských školách dokonce bojovníky učili, jak správně a efektně zemřít," kroutí hlavou.

Koloseum v ŘíměKoloseum v Římě | wikipedia

Koloseum v Římě

Starověké billboardy

Řím byl před hrami plný obrovských malovaných plakátů s portréty hvězdných gladiátorů. Ti dokonce před zápasem rozdávali autogramy! Pořadí soupeřů bylo sestavené tak, aby se napětí v hledišti stupňovalo. Atmosféru dotvářela kapela ve zvířecích kostýmech, která měnila tempo podle dění v aréně. A už tehdy měly jednotlivé gladiátorské školy své fankluby, které se mezi sebou nezřídka porvali v hledišti i během zápasu... Že vám to něco připomíná? No, ačkoli gladiátorské hry císař Honorius v roce 404 zrušil, do současnosti jsme převzali mnohem víc než jen zábavnou gladiátorskou školu v Římě.

model velké gladiátorské tréningové školy Ludus Magnusmodel velké gladiátorské tréningové školy Ludus Magnus | wikipedia.org

model velké gladiátorské školy

Pili povzbuzující nápoje

- Zpočátku se zápasy konaly při pohřbech významných osobností. Avšak boháčům se tak zalíbíly, že Julius Caesar musel regulovat počet her, aby nezkrachovali.

- Gladiátoři jedli třikrát denně kroupi, fazole a sušené ovoce, aby byli tuční, protože tuk jim chránil důležité orgány. Pili octovou vodu s popelem - předchůdce iontových nápojů.

- V Římě bylo více než 100 gladiátorských škol, v jedné mohlo být nejvíc 640 bojovníků. Caesar je "znárodnil", protože se bál, že se v nich mohou vycvičit vojáci, kteří by se mu postavili na odpor.

- Gladiátoři skládali přísahu a s manažérem podepisovali kontrakt o tom, kolik let budou bojovat, jakými zbraněmi a za jaký plat. Lékaři vybírali jen pěkné nebo naopak vyjímečně ošklivé bojovníky, aby zaujali bojovníky.

trailer k hollywoodskému trháku Gladiátor

Hollywoodské výmysly

- Gladiátoři se nezabíjeli. Jestliže někdo zasáhl soupeřovi krk, hlavu nebo genitálie, byl vyloučený. Za smrt gladiátora soupeř platil vysokou pokutu.

- Tělami zabitých gladiátorů nekrmili zvířata. ale pochovávali je do země nebo házeli do řeky.

- Vztyčený nebo dolu obrácený palec, který měl pro gladiátora znamenat život nebo smrt, je hollywoodským výmyslem. Ve starém Římě znamenal výhružku, proto fanoušci při mávání schovávali palec v dlani.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud