Architektonická perla roku 2008: Dva domy v jednom

Autor: em - 
16. listopadu 2008
11:29

Na začátku byla jedinečná myšlenka. Postavit na jednom domě další, který by měl stejný půdorys, ale byl otočený o 225 stupňů. Výsledkem je netradiční stavba nazvaná Dvojitý dům (Dupli Casa).

Stavba stojí v německém městě Marbach a stavěla se čtyři roky.

Pro všechny: V domě má každý svoje soukromí, zároveň však rodina může fungovat jako celekPro všechny: V domě má každý svoje soukromí, zároveň však rodina může fungovat jako celek | J. Mayer H. Architects, David Franck


Dům byl postavený pro rodinu se dvěma dospělými dětmi, které na jedné straně chtěly žít samostatně, v jiných částech domu než rodiče, ale současně chtěly stále fungovat jako rodina. Pojetí domu nabízí úžasný výhled na všechny strany - ať už na nejstarší části městečka Marbach nebo na řeku Neckar tekoucí v údolí.

Nejdůležitější jsou čisté hrany, linie a světlé barvy. Moderní stěny, skleněné plochy i rostliny zasazené v zemi přímo v domě a kolem něj spojují ultramoderní architekturu s přírodními prvky.

"Původní dům byl postaven v roce 1984 a i jako samostatná stavba byl zajímavý. Měl mnoho vchodů a výčnělků. Potom přišla myšlenka postavit na něm ještě jeden stejný dům, ale otočit ho o několik stupňů. Základní idea byla dům zduplikovat a rotovat. Proto i název Dupli Casa," vysvětluje Wilko Hoffmann, mluvčí firmy J. Mayer H. Architects, která budovu navrhla a postavila.

"Cenu domu bohužel kvůli soukromí našich klientů nemůžeme sdělit," dodává Hoffmann. Stavba má velkou šanci stát se vítězem soutěže Dům roku 2008, kterou vyhlašuje prestižní internetový server World Architecture News.

Další videa
Články odjinud