Stonehenge je starší, než se myslelo

Stonehenge
Autor: ČTK - 
10. října 2008
07:26

Nové poznatky ze zkoumání v britském Stonehenge napovídají, že záhadné kameny sem byly dopraveny a vztyčeny 3000 let před n. l., tedy o téměř 500 let dříve, než se dosud myslelo.

Podle britských vědců je nyní také zřejmější, že místo sloužilo převážně jako pohřebiště, uvedla zpravodajská stanice BBC.

Sedmnáct vztyčených kamenných bloků, z nichž nejtěžší váží až 45 tun, spojených šesti překlady je obráceno směrem k východu slunce v den letního slunovratu. K nejoblíbenějším teoriím o účelu stavby proto dosud patří ty, které Stonehenge označují buď za prehistorickou observatoř, nebo za chrám zasvěcený slunci. Nedávno se také objevila teorie, že sem chodili zdravotně postižení lidé, kteří věřili, že kameny mají léčivou moc.

Stonehenge přitahuje lidi i v současnosti. Při oslavě letošního letního slunovratu se u něho shromáždilo na 30.000 osob. Tuto památku ročně navštíví zhruba 850.000 turistů. V roce 1986 byl tento kamenný kruh v jihoanglickém hrabství Witshire zanesen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Stavbu tvoří kamenné monolity vysoké tři až šest metrů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud