Úterý 13. duben 2021
Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc
Zataženo, déšť se sněhem 5°C

Vlakvedoucí zná z hlavy 2762 stanic!

Jiří Vystrčil (44) z Brna pracuje jako vlakvedoucí u Českých drah. Řeknete si asi: No a co, takových vlakvedoucích je. Nemáte pravdu, není! Pan Vystrčil je jiný, jedinečný
Jiří Vystrčil (44) z Brna pracuje jako vlakvedoucí u Českých drah. Řeknete si asi: No a co, takových vlakvedoucích je. Nemáte pravdu, není! Pan Vystrčil je jiný, jedinečný  (Autor: Jiří Čada)
Autor: Jiří Čada - 
30. září 2008
19:51

Jiří Vystrčil (44) z Brna pracuje jako vlakvedoucí u Českých drah. Řeknete si asi: No a co, takových vlakvedoucích je. Nemáte pravdu, není! Pan Vystrčil je jiný, jedinečný.

Má totiž fenomenální paměť. Zná dokonale místopis všech 2762 železničních stanic v Česku! Jiřímu Vystrčilovi stačí nadhodit jakoukoliv stanici a on okamžitě uvede číslo tratě, na které železniční stanice leží a všechny další stanice v jejím okolí.

Jiří Vystrčil (44) z Brna pracuje jako vlakvedoucí u Českých drah. Řeknete si asi: No a co, takových vlakvedoucích je. Nemáte pravdu, není! Pan Vystrčil je jiný, jedinečný Jiří Vystrčil (44) z Brna pracuje jako vlakvedoucí u Českých drah. Řeknete si asi: No a co, takových vlakvedoucích je. Nemáte pravdu, není! Pan Vystrčil je jiný, jedinečný | Jiří Čada

Blesk ho v úterý v Pelhřimově vyzkoušel. Z Brna totiž na Vysočinu dorazil k zápisu do České knihy rekordů. Jak jinak než vlakem. Na zkoušku Blesk zvolil bezvýznamnou železniční zastávku Želvice nedaleko Nepomuku na Plzeňsku. "Želvice leží na trati číslo 191 mezi Nepomukem a Blatnou. Na trati jsou v pořadí stanice Nepomuk, Třebčice, Želvice, Kasejovice, Životice, Lnáře, Hradiště u Blatné a Blatná," vysypal ze sebe železničář během několika sekund.

Přes devadesát procent všech vlakových stanic a zastávek osobně navštívil. "Na dráze jsem začínal jako průvodčí a tehdy jsem ještě štípal kleštěmi lepenkové jízdenky, na kterých byly směrové stanice vyznačeny. Tehdy jsem se o ty stanice začal zajímat víc a dnes dokážu z hlavy každému poradit, jak se kam co nejrychleji vlakem dostane," vysvětlil Vystrčil své nevšední schopnosti.

Od Českých drah by takový železničářský fanda zasloužil minimálně metál. V Pelhřimově totiž pro něho v redakci České knihy rekordů připravili padesát těch nejzapadlejších železničních zastávek. Jiří Vystrčil je neomylně dokázal okamžitě přiřadit k té správné trati…

Další videa