Neděle 3. prosince 2023
Svátek slaví Svatoslav, zítra Barbora
Zataženo, sněžení -2°C

První operace lidského plodu: Holčičce zachránili život!

Autor: evak, INT - 
15. března 2012
20:29

Alaitz Corominas (16 měsíců) vypadá na první pohled jako normální usměvavé dítě, ale holčička je přesto něčím zvláštní. Španělští lékaři jí operovali průdušku. Nešlo jen tak o ledajaký zákrok, jednalo se o první operaci lidského plodu na světě. Alaitz se narodila až 11 týdnů poté.

Bez této operace by Alaitz nemohla přežít. Lékaři ji vykonali už v roce 2010, ale informovali o ní až nyní, kdy zároveň představili děvčátko veřejnosti. „Je vůbec poprvé, co se něco takové podařilo. Byl to první pokus a dopadl úspěšně. Jednalo se o extrémně delikátní operaci vedenou v blízkosti srdce na svalovině tenké jako cigaretový papír. Bez ní by ale dítě nepřežilo,“ řekl Eduard Gratacós z nemocnice Clinico.

Ještě v prenátálním stavu u Alaitz objevili atrézii pravé průdušky. Ta se dostatečně nevyvinula a nemohla vést vzduch do plíce a ven. Toto postižení připadá jedno z desetitisíců novorozeňat.

U operace byli lékaři z dvou barcelonských nemocnic. V té době byl plod starý jen 26 týdnů a vážil 800 gramů. Vše muselo probíhat rychle a přesně. O 11 týdnů se Alaitz narodila s váhou 2,5 kilo.

Rodiče vsadili na jedinou kartu

Pro rodiče to byla jediná možnost, jak své očekávané dítě zachránit. Matka Monica (33) během úterní tiskové konference prohlásila: „Je úplně normální. Je šťastná, když ráno vstává, směje se, když ji něco těší, a pláče, když má hlad. Operace byla jedinečná možnost a my ji využili. Dopadla úspěšně. Jsme opravdu vděční.“

Samozřejmě to pro Alaitz nebyla jediná operace, hned 13 dní po narození musela pod ruce chirurgům znovu. Vlivem špatného vývoje průdušky byly poškozeny dva plicní laloky ze tří. Lékaři je proto odstranili. Předpokládá se ale, že to holčičku v dalším životě nijak neovlivní.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud