Německý prezident rezignoval: Kvůli dovoleným a výhodným půjčkám

Autor: ČTK - 
17. února 2012
11:08

Skandály, kterým čelil německý prezident Christian Wulff, ho nakonec dohnaly a rezignoval. Ještě jako premiér spolkové země Dolní Sasko byl zřejmě napojený na vlivné podnikatele. Užíval si s nimi bezplatné dovolené. Jeden z nich mu prý poskytl podezřelou půjčku na byt.

"Německo potřebuje prezidenta, který se může bez omezení věnovat národním i mezinárodním výzvám. Prezidenta, který se těší důvěře velké většiny obyvatel. Vývoj posledních dnů a týdnů ukázal, že důvěra ve mě a tím i moje schopnosti jednat jsou značně omezeny," řekl Wulff na tiskovce.

Půjčka na dům

Wulff kvůli aférám čelil již delší dobu výzvám k odstoupení, což ale odmítal. Vše odstartovalo v prosinci odhalení, že jako dolnosaský premiér získal výhodou půjčku na dům od manželky známého podnikatele, obchodní styky s ním ale tehdy popřel. Později vyšlo najevo, že se Wulff pokoušel zabránit zveřejnění těchto informací údajně výhrůžným telefonátem šéfredaktorovi deníku Bild.

Dovolená u filmaře

Německý tisk navíc upozornil na další politikovy vazby s vlivnými podnikateli, u nichž trávil bezplatné dovolené. Osudnou se mu pravděpodobně stala rekreace na ostrově Sylt, kterou zaplatil filmový investor David Groenewold. Dolnosaská vláda pod Wulffovým vedením poté nabídla jeho firmě finanční záruky. Ty Groenewold sice nevyužil, podle státního zastupitelství v Hannoveru se tím ale Wulff mohl dopustit zneužití svého postavení. Zastupitelství proto ve čtvrtek požádalo Spolkový sněm o zbavení imunity prezidenta, aby ho mohlo vyšetřovat.

Německá hlava státu se tak vůbec poprvé v dějinách ocitla v hledáčku vyšetřovacích orgánů, což jen zesílilo tlak na Wulffovu rezignaci. Kromě opozice totiž po ní začali volat i někteří představitelé vládního tábora, který doposud za bývalým místopředsedou kancléřčiných křesťanských demokratů (CDU) stál. Jeho pravděpodobný pád tak bude ranou i pro Merkelovou, která ho do nejvyšší funkce prosadila.

Pokud Wulff skutečně odstoupí, bude druhým německým prezidentem v řadě, který předčasně složí funkci. V květnu 2010 abdikoval jeho předchůdce Horst Köhler kvůli kontroverznímu vyjádření, že by Německo mělo využít své vojenské přítomnosti v Afghánistánu i k prosazování svých hospodářských zájmů.

blooroses ( 17. února 2012 19:47 )

Demonstrace jim jsou k smíchu a média prostřednictvím bílých koní vlastněj, nebo jinak ovládaj.

enriko ( 17. února 2012 15:52 )

Zřemě je nutné korupci prokázat, pouhé podezření a důkazy "jedna paní povídala" nestačí

enriko ( 17. února 2012 14:36 )

Njn, hlavně, že lidi tvrdí , že se chovají politici špatně jen u nás. Korupoce je celosvětový problém. V Německu to není poprvé. Už Kohl měl nějaké problémy s financováním a řada dalších politiků. Taky se jim nechce odejít, odcházejí až musí. U nás Standa Gross neustál aférku, tež naposledy to byl ministr kultury. Je to normální, že kde jsou lidi, tam jsou tyhle problémy, není to "Česká cesta". V Británii odstoupila minimálně ninistryně vnitra,(možná jich bylo víc) pro nějaké tuším daňové úniky.

gogo ( 17. února 2012 14:28 )

Tak to se v Česku nestane. Nikdy.

enriko ( 17. února 2012 14:27 )

neomylní

Zobrazit celou diskusi