Papež jede na Kubu, Castro propustí 3 tisíce vězňů

Papež zavítá na Kubu před Velikonocemi  (Autor: Ilustrační foto Blesk)
24. prosince 2011
18:59

Na Kubě bude před plánovanou návštěvou papeže Benedikta XVI. propuštěno 2900 vězňů. Budou mezi nimi podle agentury Reuters i osoby odsouzené za protistátní činnost. Papež má Kubu a také Mexiko navštívit před Velikonocemi.

Kubánská vláda v pátek oznámila, že vězni budou propuštěni z humanitárních důvodů. Nespojila toto rozhodnutí přímo s Benediktovou cestou, ale v jejím prohlášení se uvádí, že podnětem k propuštění byly četné žádosti příbuzných a náboženských institucí.

Dialog mezi kubánskou katolickou církví a vládou vedl k propuštění desítek politických aktivistů z vězení. V kubánských trestnicích však stále zůstává několik desítek vězňů svědomí.

V roce 1998 navštívil Kubu Benediktův předchůdce Jan Pavel II. Po vítězství castrovské revoluce vláda v Havaně bránila praktikovat víru, byly uzavírány církevní školy a věřící také nesměli vstupovat do komunistické strany. Teprve po skončení studené války režim v 90. letech začal povolovat věřícím členství ve straně a z ústavy zmizely články o ateismu.

Benedikt podnikal své cesty v převážné většině po evropských zemích. Až v roce 2007 navštívil Brazílii a chtěl by se tam vrátit v roce 2013 při příležitosti Světového dne mládeže, pořádaného katolickou církví.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

lipno ( 26. prosince 2011 13:51 )

Dobře to Fidel udělal minule - propuštění kriminálníci mohli hned do Ameriky, politických byla menšina

jakub-moravec ( 26. prosince 2011 08:14 )

Bravo,že s mým nápadem souhlasíte

vilaamalka ( 25. prosince 2011 11:27 )

Ten Kakousek byl lepší, není co opravovat.

jakub-moravec ( 25. prosince 2011 07:27 )

Oprava: s Kalouskem

jakub-moravec ( 25. prosince 2011 07:27 )

Když Castro propustí 3 tisíce vězňů,to bude mít ve vězení hodně prázdného místa a u nás si stěžujeme,že máme plné věznice. Také někdo napsal,kdybychom chtěli zavřít celou vládu,není ale kam je dát. Komouši byli vždy přátelé s Kubou a teď se mohou s Castrem dohodnout a lifrovat české vězně na Kubu. Já by to zkusil nejdříve s Kakouskem

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud