Severokorejský diktátor Kim Čong-il (†69) zemřel

Autor: ČTK, simao - 
19. prosince 2011
07:03

Titulovali ho "Drahý vůdce". Teď pro něj miliony severokorejců pláčou. Diktátor Kim Čong-il (†69), vládl v zemi, kde se na demokratické principy zrovna dvakrát nehraje, 17 let. A pěkně tvrdou rukou. V sobotu však zemřel na srdeční infarkt. Už loni v září označil za svého nástupce svého třetího syna Kim Čong-una. Pohřeb zesnulého vůdce byl stanoven na 28. prosince. Severní Korea však dál zvesela testuje své jaderné rakety.

Podrobnosti o smrti vůdce komunistické strany Severní Koreji uvedla tamní oficiální agentura KCNA. Příčinu smrti - infarkt - potvrdila i nedělní pitva. Kim Čong-il zemřel údajně ve vlaku během intenzivní inspekce v terénu, kvůli velké duševní a fyzické zátěži.

Za nástupce určil již dříve svého třetího syna

Vůdcův syn Kim Čong-un (27) již stanul v čele výboru, jenž má připravit pohřeb. Politicky málo zkušený mladík má však před sebou mnohem těžší úkol - chystá se převzít komunistickým režimem zbědovanou zemi. Zemi, kde šikanovaná demokracie tiše pláče v koutě.

Řada občanů si však své strasti patrně neuvědomuje. A tak se lidé scházejí na veřejných prostranstvích a oplakávají svou ztrátu. Mnohdy skoro hystericky. Vládnoucí dynastie si zde totiž vypěstovala silný kult osobnosti.

Video Severokorejci hystericky oplakávají ztrátu svého vůdce - /Youtube/
Video se připravuje ...

Vypálili na počest Kim Čong-Ila další rakety?

Severní Korea je považovaná za permanentní jaderné nebezpečí. Po smrti vůdce se patrně nezmírní.

Podle jihokorejských zpravodajů totiž i přes diktátorovu smrt pokračují v KLDR testy jaderných raket krátkého doletu. Je to možné považovat i jako pokus o demonstraci nijak nezmenšené síly navzdory odchodu letitého vůdce.

S napětím vzhlíží k situaci v Koreji právě především její jižní sousedi. V Jižní Koreji byl vyhlášen nouzový režim a pro jistotu uvedena do pohotovosti armáda. Mezi oběma zeměmi to totiž dlouhodobě vře. Doutnající napětí přiostřily i konflikty z minulého roku, kdy severokorejská armáda potopila jihokorejskou válečnou loď a nebo odstřelovala jeden z jihokorejských ostrovů.

Mimořádné zasedání vlády však chystá i Japonsko. V Číně si pro změnu všimli, že Kimova smrt přišla nedlouho poté, co navždy odešel středoevropský velikán Václav Havel. Na jednom čínském blogu se objevil i poněkud morbidní komentář: "Havel učinil další přínos pro lidstvo. Když odcházel, rozhodl se vzít Kim Čong-Ila s sebou."

Bílý dům pak uvedl, že zprávy z KLDR bedlivě sleduje. Svět se totiž obává případné zdejší nestability.

Trpěl cukrovkou a onemocněním srdce

Kim Čong-ilovo zdraví bylo nejspíš nalomené už dlouho. V roce 2008 utrpěl mozkovou mrtvici a patrně ho zužovala i cukrovka a onemocnění srdce. Nejspíš. Dostaňte se v Severní Koreji k přesným informacím, natož k vůdcově lékařské kartě... Oficiální dokumenty je třeba brát s velkou rezervou. Především vzhledem k silné severokorejské propagandě.

Přesto však Kim, aspoň dle záběrů z nedávné cesty do Číny a Ruska, působil v poslední době poměrně čile. Uvádí to agentura AP, která však připomíná, že byl vůdce znám i coby bohém. Liboval si prý v kouření doutníků, pití koňaku, potrpěl si na vybrané jídlo a prý i různé sexuální hrátky.

Kdo byl Kim Čong-il?

Vládu převzal po svém zesnulém otci Kim Ir-senovi, vůbec prvním vůdci samostatné KLDR. Z jeho života jsou známé jen střípky.

Jeho narození bylo ohlášeno zpěvem vlaštovek, rozkvetly květiny, nad nedalekou horou se vytvořila dvojitá duha a na denní obloze se zjevila hvězda... Tak vypadá líčení zrození severokorejského vůdce v jeho oficiálním životopisu.

Některé údaje z vůdcova života jsou však přece jen o něco lépe ověřitelné. Třeba to, že v mládí pobýval v Sovětském svazu pod pseudonymem Jurij Irsenovič Kim. A nastudoval si dopodrobna marxisticko-leninské poučky. Dva roky také studoval v NDR na škole pro piloty.

Ve své vlasti získal univerzitní vzdělání a postupně se začal zapojovat do dění ve vládnoucí severokorejské komunistické straně. Na odboru propagandy získal i dobrý přehled o dění ve světě. Rád prý také surfoval na internetu. Což je však činnost pro většinu běžných obyvatel v komunistické Koreji zapovězená.

I pod ním však zůstala stalinistická Severní Korea tvrdě uzavřená před okolním světem. A militantní zemí, hrozící jaderným nebezpečím.

1940 ( 22. prosince 2011 11:31 )

Drahý vůdce Čong umřel v 69 letech. Kdyby žil spořádaný život a dodržoval životosprávu jako náš drahý vůdce , byl by lidem milován také alespoň do 75 let

jakub-moravec ( 21. prosince 2011 10:01 )

anelam,zapomněla jsi tam na jedno slovo,tak jsem to doplnil. -pohřeb Největšího grázla Čecha

jakub-moravec ( 21. prosince 2011 09:54 )

kakamilku,ještě sklidit tu druhou na hradě

anelam ( 20. prosince 2011 10:52 )

Už jsi přece jeden dostal-pohřeb Největšího Čecha

lo2f ( 20. prosince 2011 03:43 )

Ten nářek je tak upřímný

Zobrazit celou diskusi