Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Němci končí s atomem, elektřinu jim dodá ČEZ

Němci konči s jadernými elektrárnami. Výpadky proudu jim mohou pomoci nahradit paradoxně české atomové elektrárny
Němci konči s jadernými elektrárnami. Výpadky proudu jim mohou pomoci nahradit paradoxně české atomové elektrárny  (Autor: Archív)
Autor: ČTK, ap - 
30. května 2011
13:54

Strach z jaderných elektráren dovedl Němce k rozhodnutí zastavit do roku 2022 provoz všech svých 17 jaderných elektráren. Dohodla se na tom v noci na pondělí vládní koalice. Ruce si může mnout česká energetická společnost ČEZ. Její šéf Martin Roman již oznámil, žer firma je připravena Němcům prodávat více proudu.

Německo se letos začalo odklánět od jaderné energie v reakci na jadernou krizi v Japonsku.  "Je to definitivní. Nejzazší termín pro konec posledních tří jaderných elektráren je rok 2022," uvedl německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen. Rozhodnutí koaličních špiček musí ještě formálně schválit vláda, která by tak měla učinit příští pondělí, a také parlament. Sedm nejstarších německých jaderných reaktorů a problémovou severoněmeckou jadernou elektrárnu Krümmel již Němci uzavřeli.

Odstavení německého jádra může být ziskem pro ČEZ

Odklonu od jaderné energie se obávají někteři představitelé německého průmyslu.Zetsche. "Odklon od finančně únosného zásobování energií je jasné riziko," prohlásil podle serveru Bild.de například šéf automobilky Daimler Dieter Zetsche.

Před březnovým uzavřením sedmi nejstarších reaktorů pokrývaly jaderné elektrárny 23 procent spotřeby elektrické energie v Německu. Šéf české energetické společnosti ČEZ Martin Roman začátkem měsíce v rozhovoru pro list Handelsblatt uvedl, že firma chce s plánovaným odklonem Německa od jaderné energie prodávat Němcům více proudu.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa