Ládin plánoval na 11. září útoky proti vlakům

Ládinova teroristická síť Al Káida plánovala zopakovat 11. září
Autor: ČTK, apk - 
6. 5. 2011
11:05

Z materiálů nalezených v objektu, kde se ukrýval a byl zabit Usáma bin Ládin, vyplývá, že jeho mezinárodní teroristická síť Al-Káida zvažovala útoky proti vlakům ve Spojených státech. Mělo se tak stát u příležitosti letošního 10. výročí atentátů z 11. září 2001. Zabití svého vůdce mezitím v pátek oficiálně na svých stránkách potvrdila i teroristická síť Al Káida.

Protiterorističtí odborníci však věří, že se jednalo jen o úvahy a že není zpráva o tom, že by se nějaký podobný útok skutečně připravoval, uvedla dnes agentura AP. Americké federální úřady rozeslaly podle AP ve čtvrtek představitelům bezpečnostních složek po celých USA upozornění, že Al-Káida začala loni v únoru uvažovat, že v den výročí vykolejí poškozením kolejí několik vlakových souprav na mostě či nad údolím někde na americkém území.

Na upozornění bylo uvedeno "jen pro služební potřebu". "Ačkoli je jasné, že byla určitá úroveň organizace, nemáme čerstvé informace, které by ukazovaly na nějaký plán konkrétního atentátu proti dopravě (v USA), ani informace o konkrétních možných místech či terčích," uvedli autoři upozornění. Také představitel úřadu pro bezpečnost v dopravě TSA John Pistole již ve středu v Kongresu ujistil, že dopravním sítím v zemi podle dostupných informací nyní nic konkrétního nehrozí.

Připustil však, že se země nachází v období "o mnoho neznámých". Informace o úvaze zaútočit na americkou železnici se zdá být první úředně šířenou zprávou na základě přepadení úkrytu bin Ládina v Pákistánu. Americké komando po nedělním zabití šéfa teroristické sítě a jeho čtyř spolupracovníků zabavilo prý kromě jiného pět počítačů, několik DVD a písemné dokumenty v domě, ve kterém se bin Ládin ukrýval asi šest let.

Prioritou je na základě získaných informací zjišťovat současné hrozby a odhalovat další členy Al-Káidy, řekl šéf amerického národního protiteroristického střediska Michael Leiter v americkém rozhlasu. Mluvčí ministerstva vnitra Matthew Chandler zdůraznil, že úřady jsou ve zvýšené pohotovosti.

Doporučujeme
tomik007 ( 6. května 2011 14:43 )

uz tady zase maji manevry. Nestaci Vam jak jste to "EVROPE OSLADILI"? Ted se musite s r a t i do Ameriky???

1912 ( 6. května 2011 14:20 )

vtrhnout s vojáky a válčit ,že by Pakistán byl na řadě???

anelam ( 6. května 2011 12:12 )

cenu číst takové články?Vždyť si protiřečí a dělají jen ze sebe blbce..Takže blbost vládne světem a o pravdě a lásce může snít jen.....

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa