Gagarin dobyl vesmír i spoustu žen!

Autor: František Prachař, evakk - 
10. dubna 2011
11:01

12. duben 1961 bude už navždy spojen s prvním letem člověka do kosmického prostoru. Jurij Gagarin (†34) tehdy jen jedinkrát obletěl zeměkouli, ale zapsal se do dějin. Stal se ze dne na den dnešní mluvou celebritou, ženy ho milovaly. A on, ač ženatý, moc zdrženlivý v tomto směru nebyl. Kam přijel, tam davy šílely, státníci se s ním chtěli fotografovat. První jeho zahraniční cesta vedla do Prahy. Objevil se tady pouhých šestnáct dnů po obletu Země.

Do kosmu poletí ten nejlepší

Ruský – přesněji sovětský – vesmírný program, zaměřený na pilotovaný let do kosmu, začal vznikat kolem roku 1956. Tehdy muselo několik tisíc vojenských letců podstoupit mimořádnou lékařskou prohlídku, aniž tušili proč. Museli být zdraví a mít něco mezi 25 a 30 roky, nesměli měřit víc než 175 centimetrů a vážit 72 kilogramů (kvůli stísněnému prostoru kabině rakety). Zbylo šest nejlepších, až potom otevřeně řekli, o co jde. Později se zúžil na dva: Jurije Gagarina a Germana Titova. Gagarin, syn tesaře a dojičky, byl vybrán pouhé dva dny před startem.

Spiklenecké teorie, nebyl první?

Po Gagarinově letu se vyrojilo neuvěřitelné množství spekulací. Americký tisk vážně psal tom, že Gagarin je potomkem starobylého šlechtického rodu a že ho Rusové poslali kosmu proto, že – pokud zahyne – nebude ho z jejich hlediska škoda. V Kongresu zase zaznělo obvinění na adresu americké protivzdušné obrany – protože Gagarin letěl nad USA, narušil jejich hranice. Proč nebyl sestřelen? ptal se vážně jeden z kongresmanů. Říkalo se také, že Gagarin nebyl první. Prý ho o pár týdnů předešel jistý Iljušin, syn leteckého konstruktéra, ale let se nepovedl. Přistál prý v Číně, kde ho internovali jako špiona a kde se také zbláznil.

Přistání skončilo málem tragicky

Gagarin měl při památné misi namále! Během přistávacího manévru selhala automatika, která měla odstřelit kabinu s Gagarinem od zbytku rakety. Kabina začala prudce rotovat kolem své osy. Po deseti minutách ale potíže ustaly, spojovací kabely se přetrhly a kabina se ustálila. Gagarin se katapultoval sedm kilometrů zemí a snesl se padákem. To tehdejší oficiální místa zatajila – pro uznání světového rekordu bylo podle platných regulí nutné, aby pilot dosedl na zem spolu se svým strojem. To se v případě Vostoku nestalo.

Hvězdná sláva, hodně milenek

Gagarin začal po svém letu žít úplně jinak. Byl jmenován Hrdinou Sovětského svazu, od státu dostal čtyřpokojový byt (dosud žil s manželkou, jejími rodiči a dvěma dcerami ve dvoupokojovém), scestoval celý svět. Stal se celebritou zjistil, že jeho nakažlivý úsměv a sláva pomáhá ve všem. Včetně dobývání žen. Do dějin vstoupil příběh, kdy jednom z hotelů na Krymu utíkal ráno z pokoje jisté zdravotní sestry poté, co ho u ní začala hledat jeho žena. Skočil z druhého patra a málem se přizabil… Podobných avantýr prý měl hodně.

Smrt ve vzduchu

Gagarin zahynul 27. března 1968 během rutinního letu v okolí cvičné stíhačce MIG-15, kterou pilotoval. Podle v pátek odtajněné zprávy o smrti kosmonauta byl zřejmě příčinou havárie letounu prudký manévr při vyhýbání se balonové sondě. Mohl se také vyhýbat horní vrstvě atmosféry, ale to je podle zprávy méně pravděpodobné. Prudký manévr vedl následně k propadnutí letadla do vývrtky a nekontrolovatelnému pádu na zem. Dříve se spekulovalo, že v blízkosti Gagarinova letounu překonala nadzvukovou rychlost tajně testovaná nová stíhačka Suchoj SU-15 a smetla kosmonautův stroj.

Vdova byla v balíku

Jeho žena Valentina se ve dvaatřiceti letech stala vdovou, vychovávala jejich dcery Jelenu a Galinu sama. Stát jí vyplácel penzi 200 rublů a na výchovu každého dítěte po stovce. To byly tehdy velké peníze, vždyť průměrná výplata nebyla vyšší než 80 rublů. Nikdy už se nevdala, po novém sňatku by totiž o peníze přišla…

kimki ( 25. května 2011 18:38 )

Když v roce 1965 s manželkou projížděl Podbořanama, na náměstí jsem mu jako malá 5 letá holka dávala kytici. Je to v historii Podbořan a mám i fota. Já mu nerozumněla,ale prý řekl,že má taky takhle staré dcery. Káťu a tu druhou si nepamatuji. Byl strašně prima.Jsou lidi,na které se nezapomíná. Jen jsem se pak bála ohňostroje.

andy83 ( 10. dubna 2011 18:03 )

To je teda udesny vysvetleni. Vyhybani se sonde . Uz se nekdo zkousel v rychlosti 180 km/hod vyhybat necemu na silnici? Blbost? ne jen prirovnani, ze to asi neni pravda, ze to byl balon. ˝Bublina jak byva zvykem u techto sousedu

palko1961 ( 10. dubna 2011 15:53 )

Ale tu Koci z VV by asi vynechal.

akrapaz ( 10. dubna 2011 14:40 )

a co se ti na tom nezdá, "inteligente"? Dobývat znamená i něco dosáhnout, Gagarin přece nikoho ve vesmíru netřískal - tudiž nebil. Vrať se do základní školy!

cocococo ( 10. dubna 2011 13:36 )

nejsem slepejs ,ale stari na mne vola.To je nadpis clanku "Gagarin dobyl vesmir..."To je nadherna hrubka.Taje na par pohlavku,skrabalove....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud