Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Za nepokoje v Tunisku může první dáma a WikiLeaks

Autor: INT, mivr - 
17. ledna 2011
17:47

Tuniský prezident Zín Abidín bin Alí (74) utekl kvůli demonstracím ze země. Nepokoje trvají již několik týdnů. Lid ho obviňuje z korupce a vadí mu, že si hlava státu žije v přílišném přepychu. Společnost WikiLeaks navíc uveřejnila, jakým majetkem bin Alí disponuje. To byla asi pro Tunisany poslední kapka.

Tuniskem už několik týdnů cloumají nepokoje. Místní obyvatelé protestují proti vysoké nezaměstnanosti, korupci, cenzuře tisku a autoritářské vládě. Vadí jim ale také, v jakém přepychu si žije hlava státu a celá jeho rodina - manželka Leila (53) a šest dětí. Demonstrace si vyžádaly už třiadvacet obětí. Jednou z nich se stal i fotograf Lucas Mebrouk von Zabiensky (†32) z agentury EPA. Toho v pátek zasáhl granát se slzným plynem.

To, že všichni členi prezidentovy rodiny jezdí v drahých autech, bydlí v luxusních, rozsáhlých sídlech na plážích a věší na sebe drahocenné šperky, se Tunisanům vůbec nelíbí. A podle nich má na stylu života rodiny bin Alího lví podíl jeho druhá manželka, bývalá kadeřnice Leila.Tygřík na hraní

Prezidentský pár je momentálně v Džiddahu v Saudské Arábii. Chtěl jet do Francie za svými dcerami Nesrine a Cyrine, které přebývají ve VIP apartmá v ceně 8 700 korun za noc v pařížském hotelu Disneyland u známého zábavního parku, ale francouzská hlava státu Nicolas Sarkozy řekla rezolutně ne. A dcery Alího asi Francie nechá brzy deportovat.

Možná i proto, že to nevypadá, že se tam chtějí schovat. „Doprovod je tak velký, že si jich hned každý všiml. Ženy vypadají jako princezny, jsou ověšené drahými šperky. Čtyři tuniští osobní strážci stojí nepřetržitě v hale, další se pohybují okolo hotelu a zkoumají každého, kdo jde dovnitř nebo ven,“ řekl zdroj z hotelu Disneyland. Všem prezidentovým dětem už bylo v minulosti vyhrožováno smrtí. Do konce života tak budou muset být pod neustálým dohledem.

Těm, kdo jim vyhrožovali zabitím, se asi moc nezamlouvalo, jak děti bin Alího žijí. Například momentálně těhotná Nesrine (24) a její manžel Sakh (30) si pořídili pro zábavu tygra Pashu a jídlo si do domu na pláži, kde žijí, si nechávají dovážet jídlo osobním letadlem.

Tuniská elita obviňuje z nepokojů i WikiLeaks. Společnost pod vedením Juliana Assageho uveřejnila, jakým majetkem bin Alí disponuje. To byl asi pro Tunisany vrchol a vyrazili do ulic.

husqarnowicz ( 18. ledna 2011 07:15 )

Wikileaks je ale báječná věc, když dokáže napomoci pádu prohnilé vlády a hlavy státu. Náš tuneldědek a zloději z vládních stran zatím mohou být klidní. Zachraňuje je mimo jiné i naše bezvýznamnost ve světovém měřítku. Ale jednou na ně taky dojde, až si na ně Wikileaks posvítí.

Zobrazit celou diskusi