Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

Chile: Představení záchranné kabiny pro zasypané horníky

Do jaké skupiny bude patřit tento horník?
Do jaké skupiny bude patřit tento horník?  (Autor: ČTK)
Autor: hto, ČTK - 
26. září 2010
10:12

Do dolu, v jehož podzemí je od počátku srpna uvězněno 33 horníků, dorazila v sobotu první ze tří záchranných kabin, s jejichž pomocí mají být horníci vyvrtanými šachtami dopraveni na povrch.

Záchrannou kabinu válcovitého tvaru a průměru 53 centimetrů vyrobily na zakázku chilské loděnice. Další dvě kabiny by na místo nehody měly dorazit během příštího týdne.

Mřížovitou kabinu si prohlédli s ministrem hornictví Laurencem Golbornem i přítomní členové rodin zasypaných horníků. Někteří si ji i vyzkoušeli.

Kabiny jsou pohodlné

Do každé záchranné kabiny o váze 420 kilogramů, vnitřní výšce asi 1,9 metru a vnitřní šířce 53 centimetrů se vejde ve stoje vždy jen jeden horník. Vytahování kabiny s horníkem vrtanou šachtou nahoru bude poměrně pomalé, aby zařízení nepoškodilo stěny vrtu. Má trvat asi 15 až 20 minut, pokud bude třeba postupovat jen pomalu, počítá se nanejvýš se 30 minutami pro cestu na povrch. Poté bude kabina zase dovybavena vzduchem a vodou, a spuštěna dolů pro dalšího horníka. Pokud půjde vše podle předpokladů, bude vyproštění všech mužů jednou kabinou trvat asi dva dny.

Pod podlahou kabiny jsou tři nádrže na stlačený vzduch, které mají zásobovat vyprošťovaného během cesty šachtou. Telefon v kabině umožní každému vyprošťovanému zůstat celou cestu v kontaktu se záchranným týmem. Dále bude v kabině světlo a pitná voda. Konstruktéři kabiny museli myslet i na nouzovou situaci. Pokud by kabina v šachtě uvízla, může horník její dno otevřít pákami a spuštěn zpět dolů po laně. Protože záchranné vrty jsou budovány celkem tři, byl by pak být spolu se zbývajícími vyproštěn jinou cestou.

Nejšikovnější, nejslabší a nejsilnější

Vláda očekává, že postupné vyprošťování bude zahájeno vzápětí po dokončení vrtaných šachet do zavaleného prostoru počátkem listopadu. Mezitím už také byla oznámena pravidla, na jejichž základě bude stanoveno pořadí nástupu horníků do záchranné kabiny. Nejprve půjdou do výtahu ti nejšikovnější, pak ti nejslabší, a nakonec ti nejsilnější z 33 lidí, uvízlých pod zemí.

Od prvních vyproštěných, těch nejšikovnějších, budou chtít záchranáři ihned získat co nejpodrobnější informace o situaci dole a při průjezdu kabiny šachtou. Složení těchto tří skupin ale bude zavaleným horníkům oznámeno až krátce před začátkem akce. Nejprve se totiž k nim spustí jeden záchranář, aby jim vysvětlil, jak mají s kabinou zacházet, jak se v ní chovat a co dělat v případě nouze. Ten také pomůže vytipovat vhodné pořadí.

dobrotka ( 27. září 2010 18:52 )

Takovehle detinske nazory muze mit akorat clovek nevyzraly a nebo vylozene hloupy!! Tahle kabina byla vyrobena specialne pro tenhle vrt. Nestesti v dolech lze predpokladat, ovsem nelze predet vedet, jakou diru [sirka, delka] bude potreba k te ktere zachranarske praci, tudiz nelze dopredu mit pripravenou kabinu, pokud neni jasne, jakych rozmeru by mela byt. Predstavujes si zivot jak Hurvinek valku. Kdybys neco nekdy myslela s nadsazkou a nebo ironii, ale ty bohuzel myslis vse co napises smrtelne vazne. Snad z toho jeste vyrostes.

Shelby16 ( 26. září 2010 12:01 )

Vždycky se něco řeší, až když se stane neštěstí. Přitom vždycky se dá počítat, že v dole může dojít k závalu. To samé ropnou havárií BP v Mexickém zálivu ! Vymýšlejí technologie na ucpání vrtu, až když se jim poškodí vrt a nemůžou to zastavit. Lidi se pořád musejí učit ze svých chyb ! Kdyby bylo jen trochu předvídavosti a být na to připravený už předem, ušetřily by se starosti, záchranné výdaje a nervy a samozřejmě zdraví a lidské životy. Kdyby ty záchranné kabiny byly vyrobeny předem a připravené k nasazení pro každý důl světa, tak všechno by šlo hladce a všechno by bylo posichrovaný předem ! To by ale páni kapitalisti měli zvýšené výdaje na bezpečnost lidí, jenže je zajímá jen maximalizace zisků a platí to i unás u našich podnikatelů. Bohatý podnikatel je exemplář večně nenažraného člověka lačnící po penězích !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud