Středa 29. listopadu 2023
Svátek slaví Zina, zítra Ondřej
Zataženo, sněžení 1°C

Horníci v Chile: Vrtné zařízení je mohlo zachránit, ale někdo ho ukradl

Horníky má zachránit i vrtný stroj Schramm T-130
Horníky má zachránit i vrtný stroj Schramm T-130  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, Kjak - 
11. září 2010
19:39

Neznámí zloději ukradli vrtné zařízení, které mělo v chilském rudném dole San José pomáhat při záchraně 33 zavalených horníků. Jednotlivé kovové součástky přitom vážily kolem 150 kilogramů.

Dohromady mají hodnotu zhruba 60 milionů pesos (zhruba 2,5 milionu korun), uvedl v sobotu deník El Mercurio s odvoláním na policejního komisaře Gastóna Herraru.

Policie chce v souvislosti s krádeží vyslechnout celkem 40 lidí, kteří se podíleli na záchranných vrtech. Herrara řekl, že podezřelí nejsou rodinní příslušníci, kteří u dolu už týdny stanují. Součástky vrtného zařízení byly uloženy v části, do níž příbuzní horníků nemají přístup.

Horníkům se daří dobře

Vrtné práce nebyly krádeží, která se stala v noci na čtvrtek, bezprostředně ohroženy. Hydraulická vrtná souprava Strata 950, která je v nasazení už dva týdny, mezitím dospěla do hloubky 195 metrů, sdělili inženýři. V hloubce 300 metrů však bude nutné vrtné práce přerušit a upravit vrtací hlavu.

Druhá vrtná souprava typu Schramm T-130 byla dnes ráno místního času mimo provoz kvůli zadření vrtací hlavy. Třetí podstatně větší vrták má být k dispozici za dva týdny.

Samotným horníkům, kteří jsou v podzemí od 5. srpna, se za daných okolností daří poměrně dobře. Potraviny, voda, léky i ošacení jsou jim spouštěny třemi úzkými cestami.

repro ( 13. září 2010 10:13 )

Tak se snad můžou střídat v hlídání na směny, ne? Tohle je něco neskutečného, jde tam o tolik životů a oni to nezabezpečí.

sosacek ( 12. září 2010 08:40 )

..u nás by se ještě vypsala soutěž a veřejná zakázka na záchranu a prachy by se rozkradly/vytunelovaly/..

arcaben ( 11. září 2010 21:56 )

Ano lidi..a ti potřebují také spát,takže....to snad muselo být na zakázku,jeden člověk by to těžko odtáhl Pěkné svinstvo

dobrotka ( 11. září 2010 20:00 )

Jak muze nekdo neco - co je pripraveno k zachrane zivotu horniku - ukradnout? Neni to preci sroubovak nebo kladivko, ale mnohakilova vec. Jsou tam preci porad lidi-zachranari.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud