Britský voják uřízl hlavu nepřítele

Britský voják uřízl hlavu Afghánci jako důkaz zabití nepřítele
Autor: ČTK, šim - 
18. 7. 2010
19:07

Britská armáda poslala z Afghánistánu domů příslušníka elitní jednotky Gurkhů, který uřízl hlavu protivníka jako důkaz toho, že v boji zabil nepřítele. Informoval o tom britský list The Mail on Sunday

Incident se stal začátkem července v provincii Hílmand. Při přestřelce Britové zabili člena Talibanu, ale kvůli pokračující nepřátelské střelbě nebyli schopni odtáhnout k identifikaci celé tělo. Proto jeden z nich mrtvému radikálovi nožem odřízl hlavu a odnesl ji. Pro muslimy je to mimořádná urážka, protože je pro ně důležité pohřbít celé tělo mrtvého.

Jednotka Gurkhů podle listu byla před akcí informována, že bude nasazena k dopadení vysokého velitele Talibanu a že bude nutné dokázat, že byl zabit ten pravý muž. Gurkhové mají ve své výzbroji ostré, dlouhé nože.

Voják půjde před soud

Armáda případ vyšetřuje, voják čeká na výsledek tohoto šetření v kasárnách v Kentu. Pravděpodobně bude postaven před vojenský soud.

Pro koaliční vojsko usilující o vybudování důvěry s místním obyvatelstvem je to neblahý incident. O příslušníky oddílu Gurkhů šlo i při úterním útoku, při němž afghánský voják v Hílmandu zabil tři britské vojáky právě z této jednotky. Sám pak přeběhl k Talibanu.

V koaličních jednotkách v Afghánistánu slouží asi 9500 Britů. Po americkém je to druhý největší kontingent. V Afghánistánu padlo od zahájení bojů před devíti lety skoro 2000 koaličních vojáků, z toho víc než 320 Britů. USA chtějí příští rok začít se stahováním vojsk.

Za Gurkhy jsou podle lokality Gurkha severozápadně od Káthmándú souhrnně označováni příslušníci horských kmenů v Nepálu. Gurkhové jsou známí svými vojenskými schopnostmi a v britské armádě bojují od roku 1815. V britských službách jich zahynulo 45.000. Dnes jich má britská armáda ve svých řadách asi 3500, hlavně v Iráku a Afghánistánu.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

wojtylak ( 5. června 2011 22:26 )

pomalu vás semelou nemáte tam co dělat fandim talibanu

c3rb3r0s ( 20. července 2010 12:17 )

To si dělaj srandu ne? Je to terorista proboha, i kdyby ho tam rozkrájel na plátky, osmažil na pánvi a snědl tak je to jedno, je to terorista omg. A navíc to nedělal jen tak pro to aby dostal erekci, ale potřeboval tu hlavu vzít sebou pro identifikaci. Pokud se to místním obyvatelům nelíbí tam si můžou políbit ***, stáhneme odtamtud vojáky, začne jim tam pořádnej teror od alkaše a ještě budou prosit aby se tam vojáci vrátili a uřezávali hlavy.

palko1961 ( 19. července 2010 16:09 )

Bylo by treba uz konecne v Avganistanu nasadit takove zbrane a cely jej znicit. Aby byl od zas...anych muslimu konecne pokoj. To jejich nabozenstvi je stejne na dve veci!

egal ( 19. července 2010 09:38 )

voják půjde před soud? myslím,že ty hrůzy, které tam páchají ti divoši z talibanu a jim podobní, jsou jen slabým odvárkem tohoto činu. Pokud měl mít důkaz, tak bez nábojů se stahovat i celým tělem zm rda někam na základnu? Já bych mu jí uříznul taky. Když tam někoho z nich chytnou, tak mu to dělají taky a zaživa, tak wo co go! Vy Ženevský konvence

ermino ( 18. července 2010 22:51 )

- mučení a ponižování živých zajatců je v pořádku, ale z této věci najednou začnou dělat vědu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa