Sobota 22. ledna 2022
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Obama: Unikající ropa je jako 11. září

Autor: pes, ČTK - 
15. června 2010
13:40

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že unikající ropa v Mexickém zálivu bude pro myšlení Američanů podobný šok jako teroristický útok na Světové obchodní centrum 11. září 2001.

Únik ropy z vrtu v Mexickém zálivu způsobil největších ekologickou katastrofu v historii USA. Není jisté, kdy se podaří únikající ropu zastavit. Ropa už zabila miliony ryb a vodních ptáků a další čeká pomalá a bolestivá smrt. O zdroj obživy přicházejí i tisíce lidí, kteří na pobřeží žijí. Podle Obamy, který postižená místa navštěvuje, zasáhne katastrofa do životů američanů stejně jako teroristické útoky z 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu.

Obama sestavil vyšetřovací komisi

Americký prezident oznámil poslední pětici jmen osob do komise, která bude zkoumat příčiny úniku ropy do Mexického zálivu. Zároveň bude jejím úkolem stanovit doporučení pro budoucí vrty u pobřeží. Ve skupině jsou muži i ženy, akademikové i ekologové. Členem ale zřejmě nebude nikdo spojený s ropným průmyslem.

Komise má za úkol vyšetřování příčin katastrofy a zavedení bezpečnostních a ochranných opatření, jež jsou nutná, aby se zabránilo podobné katastrofě v budoucnu. Nově jmenovaní doplní komisi, v jejímž čele budou mimo jiné bývalý senátor Bob Graham a bývalý ředitel Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) William Reilly.

Ropa z poškozeného vrtu firmy BP uniká do vod Mexického zálivu už osm týdnů a způsobila nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách země. Zatím se daří zachytávat denně asi 15.000 barelů ropy, BP chce ale toto množství navýšit na 40.000 až 53.000 barelů denně a do konce června by mohla zachytávat už všechnu ropu unikající do moře.

Tisíce lidí proti BP

Už není pochyb o tom, že za obrovskou katastrofu může petrolejářská společnost BP, která v Mexickém zálivu ropu těží. Aby zrychlila čerpání ropy a zvýšila zisky, omezovala bezpečnostní opatření. Kvůli tomu došlo na jejich ropné plošině k výbuchu a následnému úniku ropy.

Postup BP naštval tisíce lidí, kteří se rozhodli předělat jejich logo. Ekologická organizace Greenpeace loga zveřejnila na svých stránkách. Upravených verzí loga a obrázků, které společnost kritizují, už je na webu pres 1100 a jejich počet stále stoupá. V naší galerii se může podívat na některé z nich.

c3rb3r0s ( 16. června 2010 13:33 )

Závidím ti... být bezstarostná naivní ovce, která jde s davem, nevystrkuje hlavu a myslí si že život jsou kytičky a jednorožci musí být krásné...

meverickx ( 16. června 2010 05:48 )

SKVĚLÉ CENY , NEUVĚŘITELNĚ PŘÍJEMNÉ KOUPÁNÍ ,, NENÍ NUTNÉ VOZIT S SEBOU OPALOVACÍ KRÉMY

roval ( 15. června 2010 20:46 )

Ja skvělé, že se vždycky najdou ti praví mudrlanti, kteří do věcí vidí ze všech stran. A navzdory úplně jasným jednoznačným důkazům se chytí nesmyslné fantasmagorie a šíří ji dál. Kdo ty arbaáše do letadel posadil? Kdo věděl, kam narazí a v jaké výšce, aby tam podminoval nosníky a mnoho dalších "argumentů", které jsou při troše zdravého myšlení jasně vymyšlené. Takovým volovinám stále ještě věří spousta lidí.

wrunx ( 15. června 2010 19:28 )

Však jsem se divil že se to ještě nepokusili hodit na krk nějakým novým "teroristům" - samosebou ze země, v níž by Amerika měla své další mocenské zájmy...

bosomfriend ( 15. června 2010 17:27 )

vždyť už tenkrát věděli, co je v Afganistánu apotřebovali pádný důvod tam vkročit. Žádný taliban a Bin Laden. jen smyšlené jména, které si přisvoljili potději bojovníci proti okupaci Afganistánu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa