Expo 2010 v Šanghaji začalo velkolepou show!

Autor: ČTK, val - 
30. 4. 2010
21:49

V čínské metropoli Šanghaji byla v pátek za účasti dvou desítek šéfů států a vlád slavnostně zahájena světová výstava Expo 2010.Šestiměsíční událostí se chce Čína prezentovat světu jako nastupující světová velmoc.

Na oficiální tribunu se dostavil čínský prezident Chu Ťin-tchao s manželkou a hned po něm jeho francouzský kolega Nicolas Sarkozy s manželkou Carlou Bruniovou. Účastni byli mezi jinými jihokorejský prezident I Mjong-bak a předseda Evropské komise José Barroso.

Prezident Chu následně prohlásil výstavu za zahájenou a řekl, že bude "nezapomenutelná".

První část ceremoniálu se odehrála v koncertním sále pro 18.000 lidí, kde se mezi 2300 účinkujícími během jedné a půl hodiny představili například hvězda akčních filmů Jackie Chan, japonský zpěvák Šindži Tanimura, čínský klavírista Lang Lang nebo italský operní pěvec Andrea Bocelli. Druhá část se uskutečnila na břehu řeky Chuang-pchu, přičemž její součástí byly monumentální ohňostroj, laserová show i vodní představení.

"Chceme oslnit svět," řekl k velkoleposti zahajovací show umělecký ředitel ceremoniálu Ignatius Jones.

Veřejnosti se brány výstavy otevřou v sobotu. Očekává se, že akce přitáhne přes 70 milionů návštěvníků, kterým by se mělo podle nejnovějších zpráv představit se svými pavilony 189 zemí včetně České republiky. Původní počet 192 států se snížil, když na poslední chvíli podle agentury AFP odřekly Bhútán, Kuvajt a Burkina Faso.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa