Papež kryl pedofily, Vatikán se vymlouvá

New York Times obvinil papeže, že má podíl na zamlčování zneužívání dětí duchovními.
Autor: ČTK, oj - 
25. března 2010
11:07

AKTUALIZOVÁNO: Americký list The New York Times obvinil papeže Benedikta XVI. z podílu na pedofilním skandálu, který hýbe římskokatolickou církví. Joseph Ratzinger kryl zneužívání dětí. Co na to Vatikán?

Papež, v té době kardinál Joseph Ratzinger, podle listu v 90. letech nereagoval na informace o případu amerického kněze, který ve škole pro neslyšící ve Wisconsinu zneužil možná až 200 chlapců.

Papež tajil případ Lawrence Murphyho

Případ se týká duchovního Lawrence Murphyho, který v letech 1950-74 pracoval v prestižní škole pro neslyšící děti. Tehdejší arcibiskup v Milwaukee Rembert Weakland poslal v roce 1996 kardinálu Ratzingerovi jako tehdejšímu šéfovi Kongregace pro nauku víry dva dopisy o Murphyho případu, ale nedočkal se odpovědi. Po osmi měsících obdržel od druhého muže kongregace kardinála Tarcisia Bertoneho pokyn, aby zahájil utajený církevní proces, který by Murphyho zbavil kněžského úřadu.

Kardinál Bertone ale podle amerického listu proces zastavil, když sám Murphy poslal Ratzingerovi dopis, v němž proti procesu protestoval. Argumentoval tím, že proces je nepatřičný, protože se již kál ze svých skutků, jeho zdraví není pevné a věc je promlčená. Listiny, které má The New York Times k dispozici, neobsahují případnou Ratzingerovu odpověď.

Americká média přišla se závažným obviněním: Papež kryl duchovního L. Murphyho, který se dopouštěl zneužívání dětí. Murphy na snímku z roku 1960 stojí vlevo   Americká média přišla se závažným obviněním: Papež kryl duchovního L. Murphyho, který se dopouštěl zneužívání dětí. Murphy na snímku z roku 1960 stojí vlevo | Reprofoto - The New York Times

The New York Times přišel se závažným obviněním: Papež kryl duchovního L. Murphyho, který se dopouštěl zneužívání dětí. Murphy na snímku z roku 1960 stojí vlevo.

O zneužívání věděla i policie

The New York Times získal dokumenty přesto, že se je církev snažila utajit. Redaktorům je dodali právníci pěti Američanů, kteří v Murphyho případu žalují milwaukeeskou arcidiecézi. Murphy nebyl nikdy souzen ani církevně potrestán, jeho skutky ignorovala i policie. Tři wisconsinští arcibiskupové byli o jeho činech informováni, ale nikdo z nich případ neoznámil. Murphy byl tiše přeložen do jiné diecéze, kde žil dalších 24 let mezi dětmi ve školách a nápravných zařízeních. Zemřel v roce 1998.

Americký deník požádal o komentář mluvčího Vatikánu Federika Lombardiho, který případ označil za "tragický". Dodal, že Vatikán o záležitosti nevěděl do roku 1996, kdy už se jím světské úřady dávno nezabývaly. Kanonické právo podle něj nepřepokládá automatický trest. Murphyho zdravotní stav a skutečnost, že šlo o obvinění staršího data, mohly podle Lombardiho ovlivnit tehdejší církevní rozhodování.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

cyrilko ( 26. března 2010 14:54 )

Aj na Slovensku nedávno prebiehala kauza sexuálneho zneužívania detí františkánmi v Bratislave. Nakoniec to skončilo ako krivé obvinenie. Nejde mi do hlavi len jedno, že vyšetrovacie orgány tolerovali návštevy františkánov v rodinách svedkov. Františkáni nakoniec z pozadia, za účinnej pomoci komerčnej televízie a zrejme aj použitím politických tlakov na najvyššej úrovni urobili frašku a zneužívané deti zostali v polohe klamárov a podvodníkov. RKC je na Slovensku šedá eminencia, ktorej sa politici boja a všetci sa jej pchajú do zadnice.

budybad ( 26. března 2010 05:33 )

Do cirkve vzdy vstupovali a byli hodne aktivni hlavne ti co touzili po moci nad lidmi, nebo pedofilove nebo lide donuceni okolim. Prvni pripad i v dnesnich dobach funguje! Cirkev ma stale sve sede eminence v pozadi vladnich kruhu a i obchodnich vztahu, takze moc je zde stale. Protoze ti co maji moc se ji boji stratit tak kryji pedofily aby se to neprovalilo!Lide donuceni okolim uz vlastne z kola vypadli. Dnes uz se to tak nebere ze nejmladsi ze statku musi na farare. Takze dnes je cirkev jen o moci, a to hlavne financni,nemusi pracovat kdo se zivi hubou a blafovanim lidi {neco jako politici} a pak pedofilove. Protoze ale cirkve maji stale penize, bud od hloupych vericich, nebo z prostituce { kdo vidi do vatikanskych obchodu, ze? ] tak je stale ve svete uznavana, hlavne ve spojenych statech.

alenam ( 25. března 2010 22:47 )

Kdyby kdysi rozum nedostal v podobě církve berličku, kterou nepotřeboval, tak by to dneska všechno vypadalo jinak.

gogo ( 25. března 2010 21:28 )

Je tu ale jeden problém příteli. Jednu výhodu církev měla : Zajišťovala řád, strach a pořádek ... Lidé se (včetně králů) báli Boha, báli se věčného zatracení... Dnes se Boha nebojí, dnes se nebojí ničeho, ale nemají dost rozumu na to, aby jen tímto rozumem dokázali udržet morálku a pořádek...

gogo ( 25. března 2010 21:24 )

jsou války o moc a majetek. Nikdy nespočítá kolik životů mu padlo za oběť, kolik utrpení, kolik genocid na všech kontinentech má na svědomí ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud