Pátek 22. leden 2021
Svátek slaví Slavomír, zítra Zdeněk
Oblačno 7°C

Vatikán: Papeže zcela uchránit nelze!

Papeže Benedikta XVI. napadla během Půlnoční mše údajně duševně nemocná Susanna Maiolo  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, šim - 
26. prosince 2009
13:11

Vatikán připustil, že papeže nelze během veřejných vystoupení zcela ochránit před incidenty podobného druhu, jako byl čtvrteční, kdy Benedikta XVI. v chrámu svatého Petra strhla k zemi údajně duševně nemocná žena.

Ačkoli papež má profesionální ochranku, během veřejných vystoupení a bohoslužeb je pravidelně obklopen až desítkami tisíc věřících, a není myslitelné, aby od nich byl oddělován neprůstřelnou stěnou, prohlásil vatikánský mluvčí Frederico Lombardi.

"Není reálné se domnívat, že by Vatikán mohl na sto procent zajistit papežovu bezpečnost," řekl Lombardi podle BBC.

"Ochranka zjevně zareagovala nejrychleji, jak jen to bylo možné," zdůraznil. "Ostatně žena podle následných zjištění vůbec neměla v úmyslu papeže zranit," dodal.

Lombardi upozornil, že lidé chtějí papeže vidět z co největší blízkosti a že hlavu katolíků těší být co nejblíže věřícím. "Nulové riziko není reálné v případě přímého styku s davem," řekl. Vatikánská bezpečnostní služba se ale podle něj "pokusí vyvodit z případu ponaučení".

Italský premiér Silvio Berlusconi, který byl nedávno na veřejnosti napaden hozeným suvenýrem v podobě modelu milánského dómu, po incidentu s papežem vyzval k boji "s projevy vzrůstající zášti a extremismu" vůči veřejným osobnostem.

Benedikt XVI. byl napaden ve čtvrtek před začátkem půlnoční mše ve svatopetrském chrámu zřejmě psychicky narušenou 25letou ženou, která přeskočila bezpečnostní zábrany a papeže kráčejícího k oltáři strhla za roucho k zemi. Přímo skočit na papeže, jak podle dostupných videozáběrů měla Susanna Maiolová zřejmě v úmyslu, se ženě nepodařilo, protože ještě ve skoku byla částečně zachycena jedním členem ochranky. Benedikta XVI. ale zřejmě stačila ještě zachytit za palium, ozdobný pruh s vyšitými kříži, který nosí papež jako jeden z odznaků své hodnosti kolem krku. Benedikt XVI. přitom ztratil rovnováhu a upadl. Více, včetně VIDEA najdete ZDE>>>

vrba ( 26. prosince 2009 21:02 )

nikomu nelze zajistit. Papeže aspoň chrání Bůh, když už lidé ho neuchránili, stejně jako Berlusconiho, dokonce pan Suchý ( nyní je zpět po krátkodobé dovolené v Kanadě), pohladil Obamu a nikdo mu hlavu neustřelil.

anasyi ( 26. prosince 2009 16:07 )

to se Vatikan nebal vypustit do sveta,ze nelze dobre zajistit ochranu papeze?Hmmm,koukam ze uz i Vatikan bleje nesmysli.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud