Převrat v létání: Nový Boeing Dreamliner konečně vzlétl

Autor: ČTK, INT, val - 
15. prosince 2009
20:45

Dlouho očekávaný nový typ Boeingu 787 Dreamliner se v úterý poprvé odlepil od země. Jde o první komerční letadlo na světě vyrobené z uhlíkových vláken!

Stroj v bílé a modré barvě vzlétl k prvnímu zkušebnímu letu poblíž výrobního závodu zhruba 50 kilometrů severně od Seattlu. Stroj je kvůli materiálům výrazně lehčí a odolnější než nynější letadla. Díky tomu má mít i nižší spotřebu paliva a levnější údržbu. Aeroliniím by tak měl ušetřit miliony dolarů.

Projekt se ale o déle než dva roky zpozdil proti plánům. Zpoždění mimo jiné způsobily problémy s dodavateli, nedostatek součástek, pozdější změny designu, stávka mechaniků a problémy ve výrobě. První let se měl původně uskutečnit již v létě 2007.

Rozjezd na ranveji provázel hlasitý pokřik davu. Ostře sledovanou událost přihlíželi i zvědavci, kteří za "vstupenku" zaplatili 250 dolarů.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud