Belgičan 23 let v ´kómatu´: Podruhé jsem se narodil!

Autor: INT, pal - 
25. 11. 2009
11:13

Belgičan (46), který po autonehodě strávil 23 let v domnělém kómatu, se vrací do života. Má v plánu o době, během které ho lékaři téměř pohřbili, sepsat paměti.

Rom Houben (46) se chce díky knize zřejmě vyrovnat s noční můrou, kterou po 23 let prožíval. Po autonehodě, která mu zcela změnila život, bylo jeho tělo paralyzováno, mozek ale fungoval normálně, což však lékaři netušili.

"Když přišly sestry, pohladily mě. Slyšel jsem je, jak říkají - není žádná naděje," vzpomíná Rom na verdikt lékařů, kteří ho považovali téměř za mrtvého. "Muži v bílých pláštích mě stále děsí," dodává.

Romova matka Fiona (66) však po celou dobu tušila, že její syn skutečně vnímá: "Věděla jsem, že moje dítě je tady, naživu."

Vše se obrátilo v roce 2006, kdy jeden ze specialistů na Liegeské univerzitě poznal, co se s Romem děje. Ten potom prošel terapií a nakonec začal se svým okolím komunikovat pomocí počítače.

"Nikdy nezapomenu na ten den, kdy zjistili, co mi doopravdy je. Podruhé jsem se narodil," popisuje svoje prožitky Rom, který před nehodou studoval strojírenství, zajímal se o bojové sporty a mluvil čtyřmi jazyky - francouzsky, nizozemsky, anglicky a německy. I dnes v nich dokáže komunikovat.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

i626 ( 25. listopadu 2009 19:00 )

Ještě nepředstavitelnější je, že si vůbec zachoval rozum. To je jako být 23 let na samotce. Otázka je, jak dlouhé byly ty chvíle, kdy vnímal a kdy byl třeba opravdu mimo. Člověku se taky zdá, že sní dlouho a přitim jsou to minuty.

hesch ( 25. listopadu 2009 12:17 )

žít uzamčený ve svém těle tolik let...nepředstavitelné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa