Talibanci zabili šest pracovníků OSN

Na ubytovnu zaútočili tři ozbrojenci
Na ubytovnu zaútočili tři ozbrojenci  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, oj - 
28. října 2009
08:45

Ozbrojenci afghánského Talibanu ve středu při útoku na ubytovnu používanou personálem OSN v centru Kábulu zabili šest zaměstnanců OSN. Mluvčí Talibanu sdělil, že akce je součástí kampaně proti druhému kolu prezidentských voleb.

Centrem afghánské metropole zněla od rána střelba a bylo vidět kouř stoupající z bojiště. Útok provedli tři sebevražední atentátníci, kteří vnikli do budovy, jež sloužila jako soukromá ubytovna i pro personál OSN.

Mluvčí světové organizace Adrian Edwards řekl, že šest obětí byli pracovníci OSN a devět jejich kolegů utrpělo zranění. Přestřelka utichla, když se podařilo atentátníky zneškodnit. Dům ale hoří a obyvatelé ubytovny stále pátrají po několika nezvěstných spolubydlících. V ubytovně bylo zaregistrováno 20 zaměstnanců OSN.

Edwards nebyl schopen říci, odkud byly oběti, ale sdělil, že to nebyli Afghánci. Afghánská policie předtím oznámila, že si útok vyžádal sedm mrtvých.

Krátce po tomto útoku dopadla raketa na luxusní hotel Serena, v němž se často ubytovávají cizinci. Nálož nevybuchla, ale přesto bylo asi 100 hostů evakuováno do podzemí.

Mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid agentuře AP telefonicky oznámil, že na ubytovnu zaútočili tři bojovníci vyzbrojení granáty, samopaly a vestami s výbušninami. Toto je náš první útok," řekl o dnešní akci proti personálu OSN Zabiulláh Mudžáhid.

Taliban před třemi dny vydal prohlášení, v němž pohrozil násilím každému, kdo se bude podílet na přípravě druhého kola prezidentských voleb. Má se konat 7. listopadu a rozhodnout se v něm má mezi dosavadním prezidentem Hamídem Karzáím a bývalým ministrem zahraničí Abdulláhem Abdulláhem. Ani jeden z nich v prvním, srpnovém kole nezískal nadpoloviční počet hlasů.

kozelch ( 28. října 2009 11:28 )

... no, za plotem bych viděl hladový vlčáky a pod zemí vzteklinou nakažený krtky.

smrk ( 28. října 2009 09:24 )

no, nebyli tam Italové - nikdo jim nezaplatil, takvraždí. Ku..rva, vysrme se na celý Afganistán. Obehnal bych to ostnatým drátem, pustil bych tam 380 V ,zaminoval to kolem celých hranic a ty,kterým by se to podařilo přelézt bych zastřelil - jinak ať se tam potom třeba utlučou - alespoň by byl klid !!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi